Covid-19 varyantları ABD'de çocukları vurdu

ABD'de delta varyantı ile birlikte vaka sayıları hızla artarken virüsten en fazla etkilenenler çocuklar oldu. Yapılan analizlere göre salgının son aşamasında binlerce çocuğun Covid-19 testi pozitif çıktı.

Okulların açılmasına kısa bir süre klan ABD'de delta varyantı ile birlikte çocukların koronavirüs testleri gündemde. 

Amerikan Pediatri Derneği'nin yayınladığı son rapora göre, pandeminin başlangıcından bu yana en yüksek rakam temmuz ayında kaydedildi. 

Ülke genelinde 4,2 milyon çocuğun Covid-19 testi pozitif çıkarken, yalnızca geçtiğimiz hafta 72 bin çocuk virüsten etkilendi. Bir hafta önce ise bu rakam 39 bin olarak kaydedilmişti. 

Covid-19'un çocuklarda hızla yayılmasına dikkat çeken yetkililer, Le Bonheur Çocuk Hastanesinde iki çocuğun virüs nedeniyle hayatını kaybetmesinin ardından sıkı önlemler alınması gerektiğine dikkat çekti.

Le Bonheur Hastanesi'nde görev yapan Dr. Nick Hysmith, çocukların varyant ile birlikte Covid-19'dan en fazla etkilenen grup olduğunu, büyük kısmının yoğun bakımda ve bir kısmının da entübe edilmiş olduğunu vurguladı. 

Covid-19'un varyantları ile birlikte İngiltere'de de Covid-19 testi pozitif çıkan çocukların sayısında büyük artış olmuştu.