Covid-19'un Türkiye'de yayılma haritası ortaya çıktı! Virüs 81 ile nasıl yayıldı?

Dünya genelinde Çin'in Wuhan kentinden yayılan yeni tip koronavirüsün (Covid-19) Türkiye'de 81 ilde görülmesinin ardından virüsün yayılma haritası da yayınlandı. İstanbul ve İzmir'in Avrupa'dan gelenlerle enfekte olduğu tespit edilirken, 81 ilde koronavirüs nasıl yayıldı? Koronavirüs (Covid-19) yalnızca Avrupa'dan mı geldi? İstanbul'dan hangi illere yayıldı? İzmir'den hangi illere Covid-19 yayıldı?

Çin’in Wuhan kentinden dünyaya yayılan ve dünya genelinde bir milyondan fazla kişiyi etkisi altına alan, 50 binden fazla kişinin ölümüne neden olan yeni tip koronavirüs (Covid-19), Türkiye’de de 356 kişinin hayatını kaybetmesine neden oldu.

Virüsün en fazla yayıldığı İran, İtalya ve ABD gibi ülkelerde virüse dair analizler de yayınlanmaya başladı. Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın virüsün 81 ilde görüldüğünü açıklamasının ardından Türkiye’de virüsün (Covid-19) yayılma analizi ise Hürriyet’ten Fevzi Kızılkoyun’un bugünkü yazısında yer aldı.

En geniş tedbirlerin alındığı İstanbul’da analizler dikkate alınarak yeni tedbirler tartışılırken, virüsün Türkiye’de, İstanbul ve İzmir’e hastalık ilk olarak Avrupa’dan gelenlerden taşındığı belirlendi.

Ticaret ve ekonominin önemli merkezi olan İstanbul’dan ise virüse Kocaeli ve Ankara’ya taşındığı tespit edildi.

Doğu ve Güneydoğu’da ise, büyükşehirlerden gelen taşıyıcıların yanı sıra Irak ve İran’dan geçiş yapan kişilerle birlikte vakalar tespit edilmeye başlandı.

Antalya merkezli Akdeniz şehirlerinde ise Avrupa ve büyükşehirlerden okulların kapanmasıyla gelenlerle yeni tip koronavirüsün (Covid-19) yayıldığı belirtildi.

Yine yapılan analizlerde, virüsün Anadolu’da yayılmasında umreden ilk gelen ve karantinaya alınmayan kişilerle temastan kaynaklandığı tespit edilirken; Karadeniz’de Avrupa’dan gelen gurbetçiler ile İstanbul başta olmak üzere diğer büyükşehirlerden gelenlerle salgın taşındı.
Türkiye’de İçişleri Bakanlığı’nın talimatıyla 81 ilde ‘şehirlerarası geçişlerin’ sınırlandırılması ile birlikte, tüm illerinde şehir giriş-çıkışlarında kontrol noktaları oluşturuldu.

Yeni tedbirler kapsamında ise salgının yayıldığı noktalar, insan yoğunluğunun fazla olduğu cadde ve sokaklar karantina kapsamına alınması gündeme geldi.