Covid-19 sonrası dünya: ABD acı çekecek!

İnsanlık, Covid-19 ile birlikte son 100 yılda eşi benzeri görülmemiş günlerden geçerken, salgın sonrasında dünyada neler olacağı merak ediliyor. Yaptığı analiz ve yorumlar nedeniyle tüm dünyanın yakından takip ettiği George Friedman, birçok analistin aksine koronavirüsün dünyayı beklenildiği şekilde değiştirmeyeceğini savunuyor.

İnsanlık, Covid-19 ile birlikte son 100 yılda eşi benzeri görülmemiş günlerden geçerken, salgın sonrası yaşam alışkanlıklarımızın nasıl değişeceği merak ediliyor ve fütüristler bu konuda bilim-kurgu filmlerini aratmayan gelecek öngörüleri yapıyor. Virüsün küresel anlamda bir devrim niteliği taşıdığı, tüm bilim insanları, analistler ve fütüristler tarafından sıklıkla ifade ediliyor.

Özellikle “artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak” cümlesi virüsün pandemiye dönüşmesinden bu yana en sık duyduğumuz sözlerden biri ancak Stratfor ve Geopolitical Futures’in kurucusu Dr. George Friedman, koronavirüsün dünyayı beklenildiği şekilde değiştirmeyeceği görüşünde. Ayrıca Friedman’a göre, pandemi 1929-1933'teki gibi bir kriz getirmiyor, yalnızca dünyanın gidişatını hızlandırıyor.

‘’VİRÜS YALNIZCA DÜNYANIN GİDİŞATINI HIZLANDIRDI’’

Dünyaca ünlü uluslararası ilişkiler uzmanı jeo-stratejist, Geopolitical Futures-Jeopolitik Gelecekler (GPF) ve Amerikan İstihbarat Ajansı CIA'ya yakınlığı nedeniyle "Gölge CIA" olarak bilinen Friedman, yaşanacak ekonomik problemlerin, zaman içerisinde düzelebileceğini söylüyor. COVID-19 virüsünün dünyayı değiştireceğine inanmayan Friedman’ın bu görüşü, pandemisinin dünyayı değiştireceğini iddia eden çeşitli analistlerin öngörüleriyle çelişiyor.

‘’ABD ACI ÇEKECEK’’

Yaptığı analiz ve yorumlar nedeniyle tüm dünyanın yakından takip ettiği George Friedman, virüs salgınından en çok etkilenen ülkelerin başında ise, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) geleceğini düşünüyor. ABD’nin ciddi bir durgunluk yaşayarak acı çekeceğini ifade eden Friedman, Çin'in ise dünyadaki ekonomik konumunu nasıl koruyacağını göremediğini belirtiyor.

AB’NİN SONUNA DOĞRU…

TRT Word ekranlarında yakın gelecek öngörülerinden bahseden Friedman, ayrıca Avrupa Birliği’nin ciddi şekilde zayıfladığını ve önümüzdeki süreçte birliğin tamamen parçalanacağını söyledi.

Friedman, birliğin parçalanacağını düşünmesinin nedenlerine örnekler verirken, İtalya ve İspanya’nın salgın sürecinde birlik tarafından yalnızlaştırılmasının etkisinin büyük olacağı üzerinde durdu. Bununla birlikte İngiltere’nin birlikten ayrılmasının fitili ateşlemesi ve Almanya ile İtalya arasındaki koronavirüs salgını bağlamında alınacak kararlar konusundaki anlaşmazlıklar yaşanması birliğin geleceğini tehlikeye atıyor.

Friedman daha önce yaptığı bir konuşmasında da, yalnızca AB’de olmanın bir ‘’kurtuluş’’ olmadığını, tüm ülkelerin kendi güçlerinin farkında olması gerektiğini kaydetmişti. Dünyanın dev şirketlerine dış politika ve ekonomi konularında danışmanlık yapan başarılı jeo-stratejiste göre; ülkeler kendi başlarına toparlanmayı başarabilseydi, kriz bu kadar bile şiddetli olmayabilirdi.

Son olarak küreselleşmenin bir faydası olmadığını ve bununla birlikte yaşanması beklenen ekonomik durgunluğu bir kriz olarak karşılamamak gerektiğini belirten Friedman, ‘’Her siyasi lider kendi ülkesinden sorumlu. Çare bulmak ve tasarrufları hızlı bir şekilde yeniden açmak, tasarruflarda büyük bir bozulmadan önce iyileşme koşulları yaratacaktır. Her şeyi düzeltmek için bir aşının bulunması şart değil, farklı bir tedavide çözüm olabilir'' dedi.