Covid-19: Türkiye 3’üncü dalga tehlikesiyle karşı karşıya

Son dönemde Türkiye ve Avrupa'da yükselişe geçen Covid-19 vakalarındaki artış, üçüncü dalga endişesine neden oldu. Peki, hangi ülkeler üçüncü dalga riskiyle karşı karşıya? Türkiye'de koronavirüs vakalarındaki artış ne anlama geliyor?

İlk kez Çin’in Wuhan kentinde görülen ve kısa süre içinde tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 pandemisiyle mücadele devam ediyor. Türkiye’de, 2 Mart tarihindeki kademeli normalleşme sürecinin başlamasındanın ardından koronavirüs vaka sayılarındaki artış endişe verici.

Pozitif vaka sayıları her ne kadar ikinci dalganın pik yaptığı, kasım ayı rakamlarından uzak olsa da son haftalarda görülen artışlar yeni bir dalga endişesini ündeme getirmiş durumda.

COVİD-19 VAKALARINDAKİ ARTIŞ NE ANLAMA GELİYOR?

İllere göre haftalık yayınlanan haritayı değerlendiren İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, İstanbul'da, salgında üçüncü dalgaya girildiğini söyledi.  Vakaların kısa süre içinde çok daha fazla artacağı uyarısında bulunan Prof. Dr. Yavuz, "Test pozitiflik oranları yüzde 10'u geçti. Durum, üçüncü dalganın İstanbul'da etkisini gösterdiğini, henüz pik noktasına da ulaşmadığımızı gösteriyor" dedi.

Türk Yoğun Bakım Derneği 2. Başkanı ve İzmir Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Yoğun Bakım Ünitesi'nden Prof. Dr. Mehmet Uyar ise konuyla ilgili BBC Türkçe’ye verdiği bir röportajında, "Hastanelerin çoğu, yeni yataklı servisler ve yeni yoğun bakımlar açma telaşına düştü. Çünkü şu ankiler yeterli değil. Şimdiye kadar ek servis açmayanlar da sanırım önümüzdeki hafta açarlar" ifadelerini kullandı.

MUTANT VİRÜS ETKİSİ

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yapılan son açıklamalara göre mutant virüs, Türkiye çapında yayılıyor. Özellikle İngiltere, Güney Afrika, California-New York ve Brezilya mutantlarında artış olduğu kaydediliyor. Uzmanlara göre mutant virüs, salgındaki vaka artış hızını ciddi bir şekilde arttırıyor.

Bilim Kurulu üyelerinin yaptığı son açıklamalara göre, yayılmada mutat virüsün etkisi tahmin ettiğimizden daha fazla. Çünkü mutasyon, virüsün bulaştırıcılığını ve enfekte gücünü arttırıyor.

AVRUPA’DA VAKALAR ARTIYOR

Avrupa’nın birçok ülkesindeki koronavirüs vakalarında da ciddi artış gözlemlendi.  Pandeminin son dönemde mutasyon geçirerek yayılmasını sürdürmesi, AB ülkelerinde de ''üçüncü dalga" endişesini arttırdı.

"Worldometers" internet sitesinden derlenen bilgilere göre, Avrupa'da günlük vaka sayılarının en fazla arttığı ülkeler arasında Fransa, Polonya, İtalya, Çekya, Almanya, Belçika ve İspanya bulunuyor. Özellikle Fransa'da, İngiltere kaynaklı varyanta bağlı vakaların tespit edilmesinin ardından salgının durumu giderek kötüleşti. Fransız hükümeti, artan vaka sayılarına karşı ek tedbirler alırken, başkent Paris'in de içinde bulunduğu 16 bölgede 20 Mart'tan itibaren 4 haftalığına gün boyu sokağa çıkma kısıtlaması uygulanması kararlaştırıldı. Bununla birlikte bölgeler arası seyahatlerde zorunlu haller dışında yasaklandı.

COVİD-19 KISITLAMALARI YENİDEN YÜRÜRLÜKTE

Fransa’nın yanı sıra salgının pik yaptığı diğer AB ülkelerinde de önlemler arttırıldı. Polonya'da 3'üncü dalga ile mücadele kapsamında 20 Mart'tan 9 Nisan'a kadar ülke genelinde yeni kısıtlamalar uygulanmasına karar verildi.  Ülke genelindeki otel, alışveriş merkezi, tiyatro, müze, sanat galerisi, sinema, kayak pisti, havuz ve spor salonları gibi mekanların tümü geçici süreliğine faliyetlerini durdurdu. Okullarda ise uzaktan eğitime geçildi.

Salgının görüldüğü günden bu yana, virüsten en çok etkilenen ülkelerin başında İtalya yer aldı. Ülke genelindeki vaka sayılarında yeniden artış gözlemlenmesiyle birlikte Başbakan Mario Draghi, acil durum ilan edildi.

Yeni dalganın etkili olduğu ülkelerden Macaristan'da ise  günlük ölüm sayılarında pik yaşandı.  Ülkedeki ortalama yeni vaka sayısı ocak ayı sonunda bin’e kadar gerilerken, son bir haftada yeniden 7 binin üzerine çıktı. Macaristan'da üçüncü dalgaya karşı alınan önlemler kapsamında ülke genelinde sadece eczane, market ve akaryakıt istasyonlarının hizmet vermesi kararlaştırıldı.

AŞILAMA ÇALIŞMALARININ VAKA ARTIŞINA ETKİSİ

Çekya ve Almanya’daki vaka sayılarındaki artışta ülkelerde paniğe neden oldu. Son bir haftada yüzde yüz seviyelerinde artan vaka sayıları nedeniyle, yeni kısıtlamaların yürürlüğe konması kararına vardıldı.  Belçikalı yetkililer ise, sayılardaki artışın devam etmesi halinde gevşemenin mümkün olmayacağını açıkladı.

İspanya’da salgınla mücadele kurulunun başındaki Fernando Simon, "üçüncü dalga" riskine girmeye başladıklarını belirterek, "Aşının etkisinin her geçen gün daha büyük olmasını sağlamak amacıyla üçüncü dalgayı önlemek ya da geciktirmek için virüsün bulaşmasını kontrol altına almaya çalışacağız" dedi. Hükümet, yeni dalganın etkisini en aza indirmek amacıyla mevcut önlemleri Paskalya sonuna kadar uzattı.

Koronavirüs aşısının ilk dozunun uygulandığı kişi sayısının 25 milyonu geçtiği İngiltere'de ise, yeni vaka ve can kaybı sayısındaki düşüş dikkati çekti.

Bilim insanları, koronavirüsün daha hızlı yayılan farklı varyantlarının yanı sıra yavaş ilerleyen aşılama çalışmalarının bu artışı etkilediğini belirtti.