TBMM Başkanı Mustafa Şentop açıkladı: Milletvekillerinde Covid-19 var mı?

Meclis'te düzenlenen torba kanun yasa tasarısı oturumlarının ardından önce milletvekillerine ardından da Meclis çalışanlarına Covid-19 testleri yapılmıştı. Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Mustafa Şentop, katıldığı bir televizyon programında soruları yanıtladı. Covid-19 olan milletvekili var mı? Milletvekillerine kaç test yapıldı? Meclis çalışanlarına test yapıldı mı?

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, CNN Türk’te Hakan Çelik’e yaptığı açıklamada, ilk olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin kuruluşunun 100. yılı dolayısıyla düzenlenecek resepsiyonun eylül ayına ertelendiğini duyurdu.

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca ve Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un çağrılarına destek veren TBMM Başkanı Mustafa Şentop, "İstiklal Marşı’nı 23 Nisan’da akşam saat 21:00’de hep bir ağızdan okumaya milletimi davet ediyorum. Bu yeterli değil ama bugünün şartlarında önemli bir etkinlik olduğunu düşünüyorum" dedi. 

Geçtiğimiz on gün boyunca yasa tasarıları dolayısıyla oturumların sürdürüldüğü Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde hiçbir milletvekilinde Covid-19 olmadığını duyuran Şentop, "Bu yoğun sürecin sonunda vekil arkadaşlarımızın arzu eden bir kısmının da şikayetleri üzerine testleri de yapıldı. Bu sürecin sonunda tespit edilen herhangi bir vaka, pozitif çıkan herhangi bir çıkan vaka yok milletvekillerimiz arasında" ifadelerini kullandı.

Meclis çalışanlarına ilişkin soruyu ise, "Meclis çalışanlarımız arasında altı arkadaşımızla ilgili tespitler yapıldı. Bunlar içinde sağlığına kavuşan arkadaşlarımız da var" sözleriyle yanıtladı.