DSÖ verileri güncelledi: Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı açıklananın üç katı!

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Covid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısının resmi olarak bildirilenin üç katı olduğunu duyurdu.

Aralık 2019 yılından bu yana dünya genelinde milyonlarca insanın hayatını kaybetmesine neden olan yeni tip koronavirüse (Covid-19) ilişkin resmi veriler güncellendi.

1 Ocak 2020 ile 31 Aralık 2021 tarihleri arasında açıklanan resmi rakam 5,4 milyon can kaybı yaşandığı yönündeydi.

Raporlamalarında hata olan ülkelerin verileri yeniden gözden geçirilerek doğrudan ya da dolaylı olarak Covid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısının 9,5 milyon olabileceği açıklanmıştı.

Resmi verileri güncelleyen DSÖ, son bulgular ışığında Covid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısının 14,9 milyon olduğunu duyurdu.

İlk rakamların üç katı olarak hesaplanan ölümlere ilişkin açıklama yapan DSÖ’den Samira Asma, “DSÖ’ye bildirilen ve doğrudan ya da Covid-19 bağlantılı olmasına rağmen sayılmayan ölümlerin” son verilere dahil edildiğini söyledi.

Farklı nedenlerle yaşanan ölümleri verilere dahil etmeyen DSÖ uzmanlarının son araştırma sonuçlarına göre, en fazla Covid-19 bağlantılı ölüm ABD’de yaşandı. Dünya genelinde ise 24 aylık dönemde tahmin edilen rakam 13,3 milyon ile 16,6 milyon aralığında.