SARS-CoV-2 mutasyonu D614G nedir?

Çin'in Wuhan kentinde ilk kez tespit edilen yeni tip koronavirüs (Covid-19) tüm dünyayı tehdit etmeye devam ederken, virüsün Çin'in dışında mutasyona uğradığı bilgisi ve paylaşımları paniği artırdı. D614G adı verilen ve Covid-19'un mutasyonu olduğu belirtilen yeni virüs en fazla merak edilenler arasında yerini alırken, virüse ilişkin detayları sizler için derledik. Covid-19 nasıl mutasyona uğradı? D614G nedir? Türkiye'de D614G var mı?

12 Aralık 2019’da Çin’in Hubei eyaletine bağlı Wuhan kentinde ilk kez tespit edilmesinin ardından tüm dünyada yaklaşık sekiz milyon kişiyi etkisi altına alan yeni tip koronavirüs ( Covid-19) ile mücadelede 90 günün ardından adım adım normalleşme kararları geldi.

Fakat dünya ülkeleri normalleşme adımlarını atarak yeni kuralları belirlerken hem Çin’de yeni vakalar tespit edilmeye başlandı hem de SARS-CoV-2 olarak bilinen Covid-19 virüsünün mutasyona uğradığı bilgisi korku ve paniği de beraberinde getirdi.

Yeni tip koronavirüsün (Covid-19) mutasyona uğrayan yeni haline D614G adı verilirken, uzmanlar virüsün mutasyonuna ilişkin bilgi kirliliğine karşı uyarıyor.

Peki, nedir bu D614G?

Covid-19 virüsünün insandan insana bulaşırken mutasyona uğradığı bilgisi şubat ayından bu yana biliniyor. Her bünyede farklı etkilere neden olan Covid-19’un spike proteinin 614. sırasında bulunan aspartik asidin glisine mutasyona ise D614G adı veriliyor.

Virüsün uğradığı bu mutasyon, Covid-19’un spike proteinini daha güçlü bir hale getirdiği için insanlarda tutunmasını da kolaylaştırıyor.

Türkiye’de görülen vakaların da bu mutasyona ait olduğu biliniyor.

Uzak Doğu ülkeleri dışında görülen vakaların birçoğunda ilk kez şubat ayında tespit edilen D614G’nin Çin’de henüz görülmemesinin nedeni ise ülkede "g" proteini ile ilgili bir antikor üretimi olmaması ile açıklanıyor.

technologynetworks.com’da yer alan “Mutation of Coronavirus Is Significantly Increasing Its Ability To Infect” isimli makaleye göre, Covid-19 için üretilecek aşının hem ‘d’ hem de ‘g’ proteini kaynaklı mutasyona karşı etkili olacak biçimde piyasaya sürülmesi bekleniyor.