Koronavirüs hakkında emsal karar: Meslek hastalığı

İzmir Tabip Odası tarafından geçen yıl SGK’ya yapılan başvurudan emsal niteliğinde bir karar çıktı. Koronavirüs, sağlık çalışanları için meslek hastalığı olarak kabul edildi.

Geçtiğimiz yıl İzmir Tabip Odası’nın Dr. Muharrem İdiz için Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) yapmış olduğu başvuru sonuçlandı. Koronavirüs nedeniyle hayatını kaybeden İdiz’in ölümü meslek hastalığı olarak değerlendirildi.

İzmir Tabip Odası, pandeminin başından bu yana koronavirüsün meslek hastalığı olarak kabul edilmesi için çabalıyordu. SGK, İzmir Tabip Odası’nın başvurusunu incelemesinin ardından koronavirüsün mesleki bulaşıcı hastalıklar arasında bulunmadığını gerekçe göstererek reddetti.

İzmir Tabip Odası konuyu Sosyal Sigortalar Yüksek Sağlık Kurulu’na taşıdı. Yapılan itirazın ardından ilgili sağlık kuruluşlarından istenilen kayıtlar doğrultusunda yeniden değerlendirme yapıldı. Sonuç olarak ise Dr. Muharrem İdiz’in ölümünün meslek hastalığına bağlı olduğuna kanaat getirilerek, eşi ve kızına ölüm geliri bağlandı. Karar, emsal teşkil etmesi açısından oldukça önemli.

MESLEK HASTALIĞI İLE KAZANILAN HAKLAR NELER?

Koronavirüsün sağlık çalışanları için meslek hastalığı olarak kabul edilmesi yönündeki emsal kararın ardından bu kapsamda hangi hakların verileceği gündeme geldi. Sigortalı kişinin rahatsızlığının meslek hastalığı olarak kabul edilmesi halinde bazı mali olanakların yanı sıra, tedavi bedelinin karşılanması noktasında da destek veriliyor.

Bu kapsamda iş kazası veya meslek hastalığı çerçevesinde yararlanılacak haklar şunlar:

• Sigortalıya, geçici iş göremezlik süresince günlük geçici iş göremezlik ödeneği verilmesi,
• Sigortalıya sürekli iş göremezlik gelirinin bağlanması,
• İş kazası veya meslek hastalığı sonucu ölen sigortalının hak sahiplerine gelir bağlanması ve gelir bağlanmış olan kız çocuklarına evlenme ödeneği verilmesi,
• İş kazası ve meslek hastalığı sonucu ölen sigortalı için cenaze ödeneği verilmesi.