İtalyan ve İspanyollar hükümete dava açmaya hazırlanıyor

Çin'in Wuhan kentinden dünyaya yayılan yeni tip koronavirüsün (Covid-19) Avrupa'da görüldüğü ilk merkez İtalya olmuş, hemen ardından vakalar tüm Avrupa'ya yayılmış, özellikle de İspanya en çok vakanın görüldüğü ülkelerden birisi olmuştu. Vakaların kontrol altına alınmasının ardından önce İspanya'da ardında da İtalya'da Covid-19 mağdurları, hükümetlere dava açmaya hazırlanıyor.

33 bin 694 vaka ile Avrupa'da Covid-19'un merkezi olarak anılan İtalya ve 27 bin 136 kişinin ölümü ile onu izleyen İspanya'da, kontrollü sosyal hayata dönülürken virüsten etkilenenler sosyal platformlardan örgütlenmeye başladı. 

İtalya'da, Facebook'ta kurulan bir gruptan doğan "Noi Denunceremo" (Şikâyet edeceğiz) adlı dernek etrafında toplanan ve Covid-19 nedeniyle yakınlarını kaybedenler, 50 ayrı kişisel dava için yarın Bergamo savcılığına başvurmayı planlıyor.

Grup üyelerinden Cristina Longhini, "Birilerinin istifa etmesini ya da özür dilemesini istiyoruz. Birilerinin çıkıp sorumluluk almasını istiyoruz. Ki şu ana kadar kimse böyle bir şey yapmadı" derken, virüs nedeniyle babasını kaybeden İtalyan eczacı Longhini, 65 yaşındaki babasının ölümünden ev ziyaretini reddeden doktorun sorumlu olduğunu belirtiyor.

İSPANYA'DA VATANDAŞLAR DAVA AÇTI

Koronavirüs salgınından Avrupa'da en fazla etkilenen ülkelerden İspanya'da da koronavirüs mağduru binlerce aile hükümete toplu dava açmıştı. Üç bini aşkın aile adına geçen ay açılan toplu davada İspanyol hükümetine "taksirle ölüme sebebiyet vermek" ve "yardım yükümlülüğünü yerine getirmeme" suçlamaları yöneltilmişti.