DSÖ'den yeni Covid-19 varyantı uyarısı

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), koronavirüsün (Covid-19) hayvanlar arası geçişini yakından izlediklerini vurgulayarak yeni varyant uyarısı yaptı.

DSÖ ile Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü ve Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü, ortak bir yazılı anlaşmaya imza attı. Açıklamada, koronavirüsün (Covid-19) hayvanlar arasında yayılmasına ilişkin kritik detaylar yer aldı. 

Pandeminin başından bu yana başta evcil hayvanlar olmak üzere birden fazla türün virüsten etkilendiği tespit edilmişti. Söz konusu yazılı açıklamada, "Kedi ve köpek gibi evcil hayvanlar başta olmak üzere büyük kedi, vizon, gelincik ve ak kuyruklu geyik gibi çiftlik hayvanları veya yabani hayvanlara da virüs bulaşabiliyor" bilgisine yer verildi. 

İncelenen hayvanlar arasında ak kuyruklu geyiklerin yakından takip edildiği belirtilirken hayvanlardan insanlara bulaşma riski üzerinde de durulduğuna dikkat çekildi. 

Covid-19 yaban hayatta yayılmasının yeni varyantları da beraberinde getirmesi riskine vurgu yapılarak doğada enfekte olmuş kalabalık hayvan havzalarının oluşabileceği dile getirildi.