Hong Kong 2 bin hamsterı itlaf kararı aldı

Hong Kong'da evcil hayvanların satıldığı bir mağazada hamsterların Covid-19 testinin pozitif çıkmasının ardından 2 bin hayvanın itlaf edilmesine karar verildi. Hayvanseverleri ayaklandıran karar protesto ediliyor.

Hong Kong'da bi evcil hayvan satış merkezi çalışanının hamster ve diğer hayvanlara yaptığı Covid-19 testinin pozitif çıkmasının ardından yetkililer mağazayı kapattı. 

Koronavirüs ile mücadelede 'sıfır taviz' politikası uygulayan Hong Kong'da 2 bin hamsterın ve diğer hayvanların itlaf edilmesine karar verildi. Hükümet tarafından yapılan duyurunun ardından evcil hayvan sahipleri ve hayvan hakları savunucuları tarafından sert tepki ile karşılanan karar, çevrim içi dilekçeler ile protesto ediliyor. 

Little Boss evcil hayvan mağazasında 11 hayvanın test sonucunun 'pozitif' gelmesinin ardından mağazayı ziyaret eden bir kişi ve bir çalışanın da test sonuçları pozitif çıktı. 

Yetkililer, bu sonuçların ardından Covid-19 ya da varyantlarının insanlara bulaşabilme gerekçesi ile kararı savunurken diğer küçük hayvan türlerinin (tavşan, çinçilla vs.) tutulduğu dükkanın deposundan alınan çevresel örneklerin de koronavirüs izlerini doğruladığını söyledi.

Evcil hayvan satış mağazasındaki hamsterların 22 Aralık ve 7 Ocak tarihlerinde Hollanda'dan iki parti halinde ithal edildiği açıklandı. 22 Aralık'tan Noel'e kadar hamster satan dükkanlar ve satın alanlara da hayvanları yetkililere teslim etmeleri çağrısı yapıldı. 

Öte yandan Hong Kong'da 20 binden fazla vatandaş, hükümetin hayvanları itlaf etmemesi için başlatılan en büyük çevrim içi dilekçeyi imzaladı.