Küreselciler dünyayı tehdit etmeye devam mı ediyor?

Çin'den dünyaya yayılan yeni tip koronavirüsün (Covid-19) yankıları sürmeye devam ederken,

Dünya üzerinde ‘egemen’ güçler olarak tabir edilen küresel sermaye elitleri ve ulusal devletlerin çekişmeleri gün yüzüne çıkmaya devam ediyor.

Dolar aracılığı ile ABD’nin New York eyaletinin Wall Street bölgesinden dünyayı yağmalamaya devam eden ‘küreselciler’, başta Rusya ve Çin olmak üzere ulus devletler ile kapitalist rekabetin gölgesinde dünya ülkelerine yön veriyor.

Kapitalist sermayenin sömürü düzenini satır aralarından duyuyarak dünya ülkeleri üzerindeki planların sık sık yer aldığı The Economist aracılığıyla sistemlerin dönüşümüne uzun süredir vurgu yapan ‘küreselciler’, Çin’in Wuhan kentinden dünyaya yayılan yeni tip koronavirüsün (Covid-19) gelişini ve sonrasında yaşanacak gelişmeleri de 2020 kapağına taşımıştı.

Sembol okurları tarafından yorumlanmasının ardından büyük ses getiren The Economist 2020 kapağında yer verilen olaylar hız kesmeden bir biri ardına meydana çıkarken, yine aynı semboller arasında gizlenmiş olan; para sisteminin çökmesi, blockchain piyasasının canlanması, Avrupa Birliği’nin dağılması gibi uluslararası yeni bir düzenin işaretleri, derginin hem kapağında hem de sosyal medya ağlarında yer almaya devam ediyor.

Derginin 2020 yılı içerisinde mesajlarını sosyal medya hesabı YouTube üzerinden yorumlayan Hamza Yardımcıoğlu, The Economist’in Instagram üzerinden 16 Mayıs 2020’de yayınladığı bir görseli gündemine aldı.

Dolar ve Yuan görseli ile birlikte paylaşılan ‘Covid-19 finansal dünya düzeniniz nasıl değiştirecek?’ sorusu üzerine yoğunlaşan Yardımcıoğlu, İkinci Dünya Savaşı sonrasında yenilenen dünya düzeni ile birlikte Amerikan dolarının dünyanın ortak rezerv birimi haline getirilmesine vurgu yapan derginin, Covid-19 ile birlikte yeni bir para sisteminin ayak seslerini duyurduğunu belirtti.

ABD’nin dolar ile sağladığı dünya hegamonyasının sonuna gelindiğine ve gücün Asya’ya kaydığına vurgu yapan The Economist, son sayısında da ‘Goodbye globalisation’ yani ‘Güle Güle Küreselcilik’ kapağı ile çıkmıştı.

Covid-19 ile birlikte kapatılan sınırlar, dünya ülkelerinde ‘kendi kendine yetebilirlik’ söylemini de zirveye taşımıştı. Her ülke kendi kaynaklarına ve kendi üretim hacmine yönelirken, özellikle tarım toplumlarının avantajına vurgu yapan bu söylemle üretimin yeniden canlandırılabileceğine dikkat çekilmişti. Derginin kapanının paylaşıldığı instagram görselinde ise The Economist bu söylemi ‘yem’ olarak değerlendiriyor ve tüm toplumlara ‘aptal yerine konulma’ uyarısı yapılıyor.

Covid-19’a gönderme yaparak ‘Her şey kontrol altında’ başlığı için diğer kapağında ise ‘Büyük hükümet’ vurgusunun altını bir el görseli ile çizen The Economist, önümüzdeki günlerde salgının ülkelerinde polis devletine dönüşmesine katkı sağladığını işaret ediyor.

Küreselciler’in ulusçulara ‘polis devlet’ baskısını hatırlatarak önümüzdeki günlerde sinmiş görünmelerinin yalnızca bir yanılsama olduğunu hatırlatan The Economist, bir yıl kadar sürecek bu yanılsamaların ardından gerçeğin anlaşılacağı iddiasını da sürdürüyor.