Salgın döneminde siber suçlar artış gösterdi

Dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını küresel çapta insanların evlerine kapanmasına ve insanların iş yerlerini kapatmasına gelir sağladıkları yolların durmasına ve yavaşlamasına sebep oldu. Bu sebeple de evde duran insanlardan suç işlemeye meyili olan kişiler illegal olarak geçim kaynağı oluşturabilmek için yayınlanan bir rapora göre gözlerini dijital dünyaya dikti…

Pandemi döneminde herkesin evden çalışmaya başlamasıyla birlikte, internet, insan etkileşimi için öncelikli hale geldi. Raporda, çalışmak, iletişim kurmak, alışveriş yapmak ve destek hizmetleri için interneti kullanmak en üst seviyelere ulaştığı özellikle vurgulanıyor. Bu dönemde artan internet kullanımı ve evden yapılan bağlantılarda yaşanan güvenlik zafiyetleri, çeşitli riskleri de beraberinde getiriyor.

110

Çeşitli yabancı siber güvenlik ürünü geliştiren kuruluşlarının araştırmalarına göre pandemi döneminde online kurslar alarak dijital ortamda gelir sağlamak isteyenlerin yanı sıra, gelir kaynağı olarak siber suçlara yönelik giderek artış gösterdiği ortaya çıktı.

210

DOLANDIRICILIK YÖNTEMLERİ BU DÖNEM REVAÇTA!

2020 Yılı Mart, Nisan ve Mayıs ayı internet aramaları sonuçlarına göre, hacker nasıl olunur? dolandırıcılık ve diğer siber suç yöntemlerine ilişkin internet aramalarının tavan yaptığını ve “hackerlık kursu” ve “etik hackerlık kursu” gibi anahtar kelimeler kullanarak yapılan internet aramalarının tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığını arama motorları verileri durumu ortaya çıkarırken deep web gibi ortamlara erişmeye çalışma oranı da giderek artmış durumda.

2020 MART VE NİSAN AYLARI SİBER SUÇ ARAMALARININ EN ÇOK OLDUĞU DÖNEMDİ!

Londra merkezli web trafik ve istatistik verilerini raporlama şirketi SimilarWeb’e göre, Analiz edilen 15 bilgisayar korsanlığı ve siber suçla ilgili arama terimlerinden ikisi tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaşmış durumda. 5’i ise son beş yılın zirvesine ulaşırken 8 anahtar kelime on iki ayın en yüksek arama seviyelerine ulaştığını göstermekte.

410