İlk kez tespit edildi! Covid-19 etkisi çocuklarda nasıl görülüyor?

Tüm dünyada Covid-19 ile mücadele sürerken, İngiltere ve Fransa'da tespit edilen yeni bulgular, virüsün çocuklarda kendisini farklı bir biçimde gösterdiğini ortaya çıkarmıştı. Virüsün tespit edildiği ilk günden bu yana özellikle ileri yaş gruplarına odaklanan uzmanlar, yeni bulguları akademik bir makale ile paylaşırken, Covid-19 çocukları nasıl etkiliyor? Gizemli hastalık ne?

Çin’den dünyaya yayılan yeni tip koronavirüs (Covid-19) ile etkili bir mücadele sürdürülmeye devam ederken, virüsün en bilinen özellikleri arasında ilk bulgulara göre belirlenen yaş grupları vardı.

Virüs üzerinde inceleme yapan bilim insanları, en etkili olduğu yaş grubunu 50 ve 60 yaş üzeri olarak açıklarken, çocuklar ise virüsten en az etkilenen grupta yer alıyordu. Tüm ülkelerde, virüsün belirtilerini göstermemelerine rağmen taşıyıcı olma ihtimalleri göz önünde bulundurularak okulların kapatılması da ilk tedbirler arasında yer almıştı.

İtalya ve İspanya’nın ardından virüsün Avrupa’a en çok görüldüğü İngiltere ve Fransa’dan ise kötü bir haber geldi. İlk olarak İngiltere’de yapılan bir araştırma sonucunda, çocuklarda Covid-19’a bağlı olarak gelişen toksik şok benzeri bir hastalık tespit edildi.

Hospital Pediatrics'in, yayınladığı ilk vaka görsellerinde, çocuklarda görülen bu hastalığın Kawasaki hastalığına benzeyen semptomları gösterdiği gözlemlendi. Vaka görülen çocuk ise 6 aylık bir bebekti.

İngiltere Ulusal Sağlık Sistemi’nin (NHS) geçtiğimiz hafta hastanelere ‘acil’ koduyla gönderdiği uyarıda, koronavirüse bağlı olarak özellikle çocuklar arasında toksik şok benzeri çoklu bölgede iltihaplanma vakalarının arttığı ve hazırlıklı olunması gerektiği uyarısı yapılmıştı. Tedavinin ise yoğun bakımda yapılması gerektiğinin altını çizen NHS, Kawasaki hastalığına benzer belirtiler gösteren çocukların bir kısmının Covid-19 testlerinin de pozitif çıktığını duyurdu. Derginin ele aldığı söz konusu makalede incelenen vakada ise Covid-19 belirtileri 5’inci günün sonunda görülmeye başlandı.

İngiltere’nin ardından çocuklarda görülen vakalara ilişkin ikinci bir açıklama ise Fransa’dan geldi. Fransa, mart ayının sonundan bu yana Covid-19’un en fazla görüldüğü Avrupa ülkeleri arasında yer alıyordu.

SAĞLIK BAKANI FAHRETTİN KOCA’DAN AÇIKLAMA

Dün düzenlenen Bilim Kurulu toplantısının ardından Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, basın mensuplarına Türkiye’deki güncel durum ve tedbirlere ilişkin açıklama yaptı. Açıklamasının ardından soruları yanıtlayan Bakan Koca, çocuklarda görülen Covid-19 vakaları sorusunun yöneltilmesi üzerine, İngiltere tarafından kendisine böyle bir bilgi iletilmediğini belirtti.