Pfizer ve Biontech'in ortak ürettiği Covid-19 aşısının dağıtım tarihi belli oldu

Tüm dünyada umutlu bekleyiş sürüyordu! Pfizer ve Uğur Şahin'le Özlem Türeci'nin kurduğu Biontech'in ortak ürettiği aşının dağıtımına ilişkin net tarih duyuruldu.

Uğur Şahin ve Özlem Türeci'nin kurduğu BioNTech ve Pfizer'in geliştirdiği aşının dağıtım tarihi belli oldu. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, "Aşı denemelerinden gelen son olumlu haberlerle, bu uzun ve karanlık kanalın (tünelin) sonundaki ışık daha da parlaklaşıyor" dedi.

Bilim insanlarının aşı geliştirme konusunda yeni bir standarda ulaştığını aktaran Ghebreyesus, "Uluslararası toplum da şimdi (aşı için) yeni erişim standardı belirlemek zorunda" ifadelerini kullandı. Dünyayı kasıp kavuran koronavirüs salgınına karşı ilk aşı Pfizer ve BioNTech işbirliği ile geliştirilmişti.

Pfizer ile BioNTech aşı denemelerinin faz 3 aşamasında, gönüllü deneklerin yüzde 90'ında hastalığın gelişmesinin önlendiğini ve bu oranın beklenenden daha iyi bir sonuç olduğunu kaydetmişti.

Amerikan ilaç firması Pfizer, aşının pilot dağıtımına ABD'nin 4 eyaletinde başlamıştı. BioNTech CEO'su Uğur Şahin, geliştirdikleri Kovid-19 aşısının "virüsün başını ezip", 2020'de dünyayı esir alan salgına son vereceğinden emin olduğunu ifade etmiş ve normalleşme için de 2021'in kış ayını işaret etmişti.

Milliyet'te yer alan habere göre, Pfizer ile BioNTech aşı denemelerinin faz 3 aşamasında, gönüllü deneklerin yüzde 90'ında hastalığın gelişmesinin önlendiğini ve bu oranın beklenenden daha iyi bir sonuç olduğunu kaydetmişti.

Ancak, deneme sonuçları henüz tüm detaylarıyla açıklanmadığı için, aşının semptomsuz enfeksiyonlarda da etkili olup olmadığı sorusu yanıtlanmış değil. Bu konuda iyimser olduğunu söyleyen Şahin, "Eğer soru bu aşıyla pandemiyi durdurup durduramayacağımız ise buna cevabım evet, çünkü semptomlu enfeksiyonlardan bile korunma sağlaması büyük bir etki yaratacaktır" dedi.

Bugün bir açıklama yapan ABD Sağlık ve Sosyal Hizmetler Bakanı Alex Azar, her şeyin yolunda gitmesi durumunda Pfizer ve Biontech'in ortak ürettiği aşının dağıtımına 10 Aralık'tan kısa bir süre sonra başlanabileceğini duyurdu. Azar, "Aşıyı, FDA onayından sonraki 24 saat içinde 64 bölgeye birden dağıtabileceğimize inanıyoruz. O zaman, ürün gelir gelmez uygulamaya başlayabilmeyi umuyoruz" dedi.

ABD, yıl sonuna kadar 40 milyon doz Covid-19 aşısı dağıtmayı hedefliyor. Sağlık çalışanları ve ciddi hastalıklara karşı en savunmasız kişilere öncelik verilecek. Amerikan biyoteknoloji şirketi Moderna da ikinci aşıyı üreten firma oldu. Moderna, hala süren çalışmadan elde edilen ilk verinin, aşısının yüzde 95,4 etkili olduğunu ortaya koyduğunu açıkladı. Şirketin Başkanı Dr Stephen Hoge, veriyi, "gerçekten önemli bir dönüm noktası" diye nitelendirdi.

Hoge, iki farklı şirketten benzer sonuçların gelmesinin "çok rahatlatıcı" olduğunu belirterek, "Bu bize doğrusu bir aşının, salgını durdurabileceği ve umarım eski hayatlarımıza döneceğimiz yönünde ümit vermeli" ifadesini kullandı. Pfizer ve Moderna'dan daha ucuz ve saklaması daha kolay olan Oxford / AstraZeneca aşısına dair ümit verici bulgular paylaşıldı. Yayınlanan son aşama bulguları, aşının ilk yarım doz, ardından bir ay sonra tam doz olarak uygulandığında yüzde 90 etkili olduğunu gösterdi. Nedeni net değil, ancak ekip, daha küçük bir dozun bağışıklık sistemini harekete geçirmede daha etkili bir yol olabileceğini düşünüyor. Imperial College London Bulaşıcı Hastalık Epidemiyolojisi Başkanı Profesör Azra Ghani, Oxford / AstraZeneca'nın sonuçlarının "son derece cesaret verici" olduğunu söyledi.

Ghani, aşıyı diğerlerinden ayıran özelliğinin ise, -70C'de saklanması gereken ve ciddi lojstik sorunlara yol açan diğer aşılardan farklı olarak buzdolabında saklanabilmesi olduğunu kaydetti. İngiltere, bir seferde sadece 2 sterline mal olması beklenen ve standart sıcaklıklarda saklanabilen aşıdan 100 milyon doz ön siparişi verdi. Aşının 4 milyonu dozu da yasal onay alır alınmaz kullanıma hazır.