Türk şirketi dünyayı salgından kurtaracak

Dünyayı etkisi altına alan ekonomileri ve hayatı yavaşlatan Covid-19 salgınına çözüm 2 Türk bilim insanı Biontech firmasının Uğur Şahin ve eşi Özlem Türeci’den geldi. Merkezi Almanya’da bulunan Biontech Biyoteknoloji firması aşıyı nasıl buldu? Aşı çalıştığının gen mekanizması nasıl işliyor? Ayrıntılar haberimizde…

Dünyaya pazarlamasını Pfizer ilaç firmasının yapacağı Covid-19’a %90 etkili olduğunu söyleyen bilim insanı Uğur Şahin eşiyle birlikte kurmuş olduğu firma sayesinde bu virüs daha dünyayı etkilememişken, henüz virüs Çin ile sınırlıyken aşıyı bulmak için kollarını sıvadılar. Şu anda Pfizer ile birlikte, etkinliği %90 kanıtlanmış mRNA teknolojisi ile üretilen aşıyı geliştirdiler ve birçok ülkeden milyonlarca ön sipariş almaya başladıklarını ifade etti. 

17

AŞI NASIL ÇALIŞIYOR?

Vücuda (patojen proteini veya inaktif patojen yerine) patojenin proteinini kodlayan mRNA'nın verilmesi şeklinde bir aşı. Bu biçimde vücudun tanıyacağı ve bağışıklık geliştireceği proteini yine vücudun kendisi üretiyor.

27

Diğer aşılara karşı avantajı kitlesel çapta RNA üretiminin, kitlesel çapta protein veya inaktif patojen üretiminden daha hızlı/kolay ve ucuz olması. Ana dezavantajı RNA'nın vücutta hızla parçalanabilir bir molekül olması, o sebeple genelde taşıyıcı başka moleküllerin içinde veya modifiye biçimde veriliyor.

Uzmanlara göre, henüz resmi onay RNA almış bir aşı yok. Eğer onay alırsa Biontech’in Covid-19 aşısı (bnt162b2) Dünya için bir ilk olacak. Pfizer’in aşıyı geliştirmekten çok, üretim ve dünyaya dağıltılmasında büyük rol oynayacak. biontech firması gate vakfı tarafından fonlanan, dünyadaki çözüme ulaşamamış hastalıklara kafa yoran, yeni tedavi yöntemleri araştıran Alman biyoteknoloji olduğu bilinmektedir.

47