70 yaş üzerinde Covid-19 antikor seviyesinin düştüğü tespit edildi

İngiltere Ulusal İstatistik Ofisi’nin verilerine göre, 70 yaşın üzerindeki kişilerde Covid-19 antikor seviyeleri giderek düşüyor. Uzmanlar, yetkilere güçlendirici üçüncü doz çağrısı yaptı.

İngiltere Ulusal İstatistik Ofisi’nin (ONS) yaptığı araştırmada, 70 yaşın üzerindeki kişilerde Covid-19 antikor seviyelerinin düştüğü tespit edildi.

Temmuz ayında 80 yaş üzeri kişilerde yüzde 94,4 olarak kaydedilen Covid-19 antikorlarının daha sonra yüzde 92’ye düştüğü görüldü. Uzmanlar ise yaptıkları araştırmalar kapsamında antikor seviyelerinin giderek düşeceğine inandıklarını belirtti.

The Independent’ta yer alan haberde, belirli bir yaşın üzerindeki kişilerde bağışıklık sistemi yükselmeye devam etse de antikor seviyelerinde düşüş olduğu kaydedildi.

Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 virüsü ve her geçen gün çıkan yeni varyantlardan korunmak için güçlendirici doz programının başlaması gündeme geldi. Antikor seviyelerinin düştüğünü tespit eden uzmanlar, güçlendirici üçüncü doz için hükümete çağrıda bulundu.