Koronavirüs (Kovid-19) havada asılı kalarak bulaşır mı?

Çin'den dünyaya yayılan ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi ilan edilen yeni tip koronavirüsün (Covid-19) nasıl ve nereden bulaştığı en çok merak edilen sorular arasında hala yerini koruyor? Uzmanlar virüsün yayılmasına ilişkin farklı açıklamalar yaparken, yaşanan bilgi karmaşasına son noktayı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Levent Yamanel koydu. Koranavirüs havadan bulaşır mı? Koronavirüs havada asılı kalır mı? Koronavirüs insandan insana nasıl bulaşıyor?

Yeni tip koronavirüsün (Covid-19) Türkiye'de de tespit edilmesinin ardından tüm vatandaşlara "EvdeKal" çağrısı sık sık yinelenirken, Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Levent Yamanel evde kalmanın önemini şu sözlerle açıkladı: 

"Bu damlacık yoluyla kişiden kişiye bulaşabilen bir enfeksiyon. Her zaman söylediğimiz gibi burada izolasyon çok önemli. 'Evde Kal' mesajını her zaman ve her yerde vermemiz gerekiyor; çünkü öncelikle mutlaka kişinin virüsle karşı karşıya gelmesini engellememiz gerekiyor."

COVID-19 HAVADA ASILI KALIR MI?

Koronavirüsün yayılmasına ilişkin en sık sorulan ve birçok açıklama ile karmaşaya dönüşen bir bilgi de, virüsün havada asılı kalıp kalmadığıydı. 

Soruları yanıtlayan Prof. Dr. Yamanel, "Virüs toz parçacıklarına tutunmuyor, yani asılı kalmıyor. Tüberküloz gibi mikroplar havada asılı kalırlar, bu öyle bir mikrop değil. Bu damlacık enfeksiyonu dediğimiz damlacığın içinde olup ve hasta bir bireyin öksürük, hapşırık ya da konuşmasıyla saçılan ama havada da kalmayıp bir süre sonra yere düşen COVID-19 denilen bir damlacık enfeksiyonudur. Cansız yüzeylerde bir süre yaşayabiliyor, o yüzden halkımıza tavsiyemiz her zaman ellerimizi mutlaka en az 20 saniye sabunla suyla yıkamak. Eğer yine yüzeylere temas ediyorsak ve o an sabunlu su bulamazsak kolonya ya da el dezenfektanıyla mutlaka ellerimizi dezenfekte etmemiz gerekiyor" dedi.