Corona virüsü hakkında ortaya atılan iddialar!

Çin’de ortaya çıkan Corona virüsü etkisini farklı bölgelerde de gösterdi. Virüsün ilk çıktığı Çin’in Wuhan şehrinde ise hayat neredeyse durma noktasına geldi. Söylenen iddialar ve gündeme gelen gerçekler haberimizde…

Çin’de meydana gelen Corona virüsü hakkında atılan iddiaların sayısı o kadar çok arttı ki, bu iddialar artık komplo teorisine dönmeye başladı.

110

Türkiye’nin de içinde bulunduğu WhatsApp ve Facebook başta olmak üzere çok sayıda sosyal medya platformunda Çin'de gerçek ölü sayısının 40 bin olduğu, virüsün Wuhan'da bir yılandan bulaştığı ve yılanın yaşadığı suda füze kalıntıları bulunduğu, virüsün Çin malı ürünlerle dünyaya yayıldığı gibi çok sayıda iddia ortaya atıldı.

210

EN GÜÇLÜ İDDİA YARASA ÇORBA VİDEOSU 

İlk yayılmaya başladığı andan itibaren insanlar Corona virüsünün kökenine dair kendilerince tespitlere başladı. Yapılan tespitlerin ilk örneği Wuhan'da Çinlilerin yarasa yediğini gösterdiği öne sürülen videolar hızla yayıldı. Gerçekte videonun kaydedildiği yer Wuhan, hatta Çin bile değildi. Video, popüler blog yazarı ve seyahat programcısı Vang Mengyun tarafından Batı Pasifik'teki Palau adasında 2016'da çekilen bir video olduğu ortaya çıktı. Yarasalar yeni bir araştırmada virüsün olası kaynaklarından biri olarak gösterilse de yarasa çorbası Çin'de yaygın bir yiyecek olarak tüketilmiyor.

310

PLANLI SALGIN İDDİASI! 

ABD'de ilk virüslü kişinin tespit edilmesinin ardından Twitter ve Facebook'ta dolanmaya başlayan patent dosyaları, uzmanların bu virüsü yıllardır bildiği izlenimini veriyordu. Bu iddiaları paylaşan ilk kişilerden biri komplo teorisyeni ve YouTube kullanıcısı Jordan Sather'dı. Binlerce retweet edilen uzun bir Twitter zincirinde, 2015'te İngiltere'deki Pirbright Enstitüsü tarafından yapılan bir patent başvurusuna link verdi. Başvuruda Corona virüsün zayıflatılmış bir versiyonunun solunum hastalıklarına karşı aşı olarak potansiyel kullanımından bahsediliyordu. Bu link Facebook'ta da özellikle aşı karşıtı gruplar tarafından sıklıkla gündem edildi.

410