Corona virüsü, Bitcoin, 5G

Çin, Tıbbi adı SARS-CoV olan Corona virüsüyle çalkalanırken ABD-İran çatışması sonrası ve virüsün yayılması ile yükselişe geçen Bitcoin ve altın 2020’nin başlarında olmamıza rağmen zirveye oynamaya devam ediyor. Corona virüsüyle mücadele için Çin 5G baz istasyonu kurulum çalışmalarını arttırıyor. 5G uzaktan tedavi ve birçok alanda kolaylık sağlarken kişisel güvenliğe dair birçok sorunu da beraberinde getiriyor…

BİTCOİN’İN YÜKSELMESİ BEKLENİYORDU BU BEKLEYİŞİN TETİKLEYİCİSİ CORONA VİRÜSÜ MÜ OLDU? 

Forbes yazarı Clem Chambers bir yazı kaleme aldı ve uzun süredir Çin’in çok önemli bir sürücüsü yani limanı olduğunu belirtirken sermaye kaçışı ve güvenli bir liman olma sorunlarını da beraberinde getirdiğini yazdı. Nakit veya altınla bir ülkeden kolayca çıkamayacağınızı ve sermaye kontrolüne sahip ülkeler için önemli miktarda sermayeyi BTC olarak (ilk ve en çok talebi olan kripto para olduğu için) şehirden çıkarmanın tek yolu olduğu iddiasını tekrarlıyor.

19

Yazar, “ister kabul edin ister kabul etmeyin, “insanlar” asla sorunun ne zaman ortaya çıktığını bilen ilk kişiler değiller. “İçeriden öğrenilen bilgilerin” eyleme geçmesinin tüm nedeni de bu. Bu acil durumlarda ilk bilenler harekete geçerler” ifadesini kullanıyor.

29

Yazar yazısının devamında eğer zengin bir Çinli olsaydınız ve bu salgını duysaydınız ne yapardınız? Kesinlikle bir tatil ayarlar ve hemen ailenizi dışarı çıkarırdınız. İşe bakmak için etrafta dolaşabilirsiniz, ama kesinlikle sevdiklerinizi dışarı çıkarırsınız. Bunu Riviera’da görüyorsunuz. Rus oligarklar, Moskova’daki ticaretlerini sürdürürken ailelerini Fransa’da güvende tutarlar. Bu durumda kim aynı şeyi yapmaz? Ama bitcoin ve benzer kripto paranızın olması zorunda olduğunu unutmamak gerekiyor.

ABD İRAN GERİLİMİ DE BİTCOİNİN YÜKSELMESİNDE ÖNEMLİ ETKEN OLDU

Ünlü iktisatçı Alex Krüger’e göre Bitcoinin yükselmesinde etken olan diğer faktörlerden biri de ABD-İran gerilimi. Krüger attığı bir tweetinde en iyi kripto para biriminin güvenli bir liman varlığı olarak hareket edebileceği ve oyun değiştirici rolü oynadığı sonucuna varıyor. Bunun görülen etkisi ise 8 Ocak’ta İran’ın ABD askerlerinin bulunduğu Irak askeri üslerine saldırdığı haberiyle 8.400 dolara yükseldi.

49