Irak savaşının ardındaki isim: Colin Powell

Irak'ın işgali ile birlikte işlenen savaş suçlarının ardından uzun yıllardır suskunluğunu koruyan Colin Powell koronavirüs (Covid-19) nedeniyle hayatını kaybetti. Powell'in ölüm haberinin ardından Irak savaşı ve savaş sırasında yaşananlar hafızalarda yeniden tazelendi. Peki, Irak'ta neler yaşandı?

ABD ve İngiltere öncülüğündeki savaş güçleri 2003 yılında Irak'ı işgal etti. İşgalin gerekçesi ise Saddam Hüseyin'in "biyolojik silah" üretiyor olmasıydı. 

114

Batılı güçlerin kanlı işgali vadedilen 'demokrasi'den daha çok iç savaş, terör ve kaos ile sonuçlandı. Irak parçalandı ve ülkenin ekonomik gücü neredeyse yok edildi. 

214

Portekiz Başbakanı José Manuel Durão Barroso, İngiltere Başbakanı Tony Blair, ABD Başkanı George W. Bush ve İspanya Başbakanı José María Aznar, Irak'ın işgali ve Irak Savaşı'nın başlangıcı öncesinde Portekiz'in Azor Adaları'nda 16 Mart 2003'te acil bir zirve toplantısı düzenledi. 

Bu açıklamanın ardından "Irak'ı Özgürleştirme Operasyonu" için düğmeye basan ABD, ambargo sonrasında kendisine desteğini sürdüren İngiltere ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ni (BMGK) beklemedi. 

414