FDA: 12 yaş altı çocuklar için kış ortasında aşı gelebilir

Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi'nde (U.S. Food and Drug Administration) görevli bir yetkilinin yaptığı açıklamaya göre, kış ortasında 12 yaş altı çocuklar için koronavirüs aşısı onayı alınacak.

Koronavirüs (Covid-19) ile mücadelede tüm ülkeler aşılama çalışmalarını hızla sürdürüyor. Covid-19'a eklenen varyantlar ile mücadele için de yetkililer aşıların önemine vurgu yaparken, Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi'nden (FDA) bir yetkili çocukların aşılanmasına yönelik takvimi açıkladı. 

Söz konusu açıklamada, 12 yaşın altındaki çocuklarda Covid-19 aşıları için acil yetkilendirmenin kış ortasına kadar gelebileceği belirtildi. 

Ailelerin mevcut aşılara ilişkin kaygılarını da dile getiren FDA yetkilisi, tam onayın gelmesi halinde çocukların aşılanmasında herhangi bir sakınca olmayacağının altını çizdi. 

Moderna ve  Pfizer-BioNTech'in mart ayından bu yana 12 yaş altı çocukların aşılanması için çalışmalarını sürdürdüğünü vurgulayan uzmanlar, sonuçların gözden geçirilmesinin ardından aşı onayının verilmesi için sonbaharın beklenmesi gerektiğini belirtti.