Okulların açılması Covid-19'u hızlandıracak mı?

Tüm dünyada normalleşme adımları atılırken, Türkiye'de de şartlar sağlandığında okulların 31 Ağustos'ta açılacağı Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından açıklanmıştı. Güney Kore'de yapılan bir araştırma, kamuoyunda tartışılan okulları bir kez daha gündeme getirdi. Çocuklar Covid-19 taşıyor mu? Okullar açılırsa Covid-19 artar mı?

Güney Kore’de yürütülen ve New York Times’ta yayınlanan bir araştırma, dünyanın tüm ülkelerinde soru işaretlerini büyüttü.

Önce 20 Ocak’la 27 Mart arasında kendi hanelerinde ilk kez koronavirüs semptomları gösteren 5 bin 706 kişiyi tespit eden hemen ardından da onlarla temas halindeki 59 bin 73 kişiyi takibe alan Asyalı araştırmacılar, toplamda 65 bin kişiyi araştırma kapsamına dahil ederek çarpıcı sonuçlara ulaştı.

Semptom gösteren 5 bin 706 kişinin hane halkında koronavirüs olup olmadığına bakan araştırmacılar, bu kişilerin ev dışında temas kurdukları insanları da semptom göstermeleri halinde teste soktu.

10 YAŞ ALTININ YARISI BULAŞTIRICI

10 yaşının altındaki çocukların yetişkinlerin hemen hemen yarısı kadar bulaştırıcı olduğu ortaya çıktı. Bunun gerekçesinin küçük çocukların daha az hacimde ve daha alçakta nefes vermesi olabileceği ifade edildi.

Araştırmanın yazarları, buna rağmen okullar açıldığında salgının büyüyebileceği uyarısında bulundu. Daha önceki bazı diğer araştırmalar gibi, okul çağındaki çocukların çok fazla kişiyle temas kurmasının riski büyüttüğü ifade edildi.

Harvard Küresel Sağlık Enstitüsü’nden Dr. Ashish Jha, daha önce bu konuda yapılan araştırmaların küçük çocukların enfeksiyon kapıp bulaştırma riskinin az olduğunu öne sürdüğünü ancak bunların küçük ölçekli ve kusurlu olduğunu ifade etti.

Güney Kore’deki yeni çalışma içinse “çok dikkatli yapılmış, sistematik ve geniş bir popülasyonu inceliyor. Şimdiye kadar bu konuda yapılmış en iyi araştırmalardan biri” dedi.
Independent Türkçe’nin New York Times’tan aktardığı habere göre, farklı uzmanlar da araştırmanın çapını ve titizliğini methetti.

Johns Hopkins Bloomberg Halk Sağlığı Okulu’ndan Caitlin Rivers ise, çalışmanın yalnızca semptom gösteren çocukları kapsadığını belirterek, semptom göstermeyen taşıyıcıların virüsü nasıl bulaştırdığının hala bilinmediğini hatırlattı.

Araştırmada yer alan bulgulara göre, okulların açılmasının Covid-19’u büyüteceği endişesi ve ikinci dalgayı hızlandıracağına dikkat çekildi.