Claudia Villegas: Meksika, Trump'ın faturasını ödeyecek durumda değil

Meksikalı gazeteci ve yazar Claudia Villegas, Obrador yönetiminde atılan adımlara ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu. ABD ve Meksika arasında yaşanan duvar krizine de değinen Villegas, Meksika'nın ABD Başkanı Trump'ın dayattığı faturayı ödeyemeyeceğini söyledi.

Revista Fortuna dergisi finans direktörü Claudia Villegas, Meksika Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador yönetiminde elde edilen gelişmelere dair Intell4 Global Strateji Ajansı'na değerlendirmelerde bulundu. İsmail Okan'ın sorularını cevaplayan Villegas, Meksika'da Obrador ile birlikte birçok şeyin değiştiğine işaret etti. Villegas, kamusal alanda atılan adımlara dair bilgiler paylaşırken, Obrador'un popülerliğinin oldukça arttığını vurguladı. Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Meksika arasında yaşanan duvar krizine de değinen Villegas, Meksika'nın bu ödemeyi yapamayacağını ifade etti.

"ABD, Orta Amerika ekonomilerini destekleyici politikalar izlemeli"

ABD Başkanı Donald Trump, sınır hattında inşa edilen duvarın Meksika tarafından ödenmesini talep ediyor. Meksika, Trump'ın bu faturasını ödeyecek mi?

"Hayır. Meksika bunu yapamaz. Öncelikle bunu yapamamasının sebebi, ülke bütçesinin tamamen dağılmış olması. Aynı zamanda Devlet Başkanı Obrador, Meksika'nın petrol üretimindeki gücünü geri kazanmaya çalışıyor. Meksika petrol ve gaz satışından elde edeceği gelirlerle tasarruf yapmayı öngörüyor. Bununla birlikte, Obrador, duvar siyasetinden ziyade, ABD'nin Orta Amerika ekonomilerini destekleyici bir politika izlemesi gerektiğini savunuyor. Normal şartlarda Meksika bu duvarın ücretini ödeyebilirdi ama oluşan siyasi restleşme rahatsızlık uyandırıyor."

"İspanya ve Vatikan'ın Meksika'dan özür dilemesi imkansız"

Meksika yönetimi sömürge dönemindeki politikalar nedeniyle İspanya ve Vatikan'dan bir özür talebinde bulundu. Söz konusu otoritelerin Meksika'dan özür dilemesi mümkün mü?

"Meksika'nın böyle bir talebi var ancak İspanya ve Vatikan'ın bu ülkeden özür dilemesi imkansız gibi görünüyor. Hükümette durumun farkında. Yanı sıra bu talep halka açılmayan özel bir mektuptan ibaretti."

"Obrador ile birlikte hükümet giderleri yüzde 20 azaltıldı"

Başkan Obrador'un göreve gelmesinden bu yana Meksika'da ne değişti?

"Birçok şey değişti. Örneğin, kamu yönetim sistemi. Obrador göreve geldiği ilk zamanlarda, tüm hükümet giderlerinin yüzde 20 oranında azaltılması talimatı verdi. Kamu kurumlarında açılması öngörülen tüm yeni pozisyonları askıya aldı. Ülkenin önemli enerji hattı Pemex'ten gaz çalan Meksika mafyasına karşı güçlü bir mücadele başlattı. Bu kapsamda bazı noktalarda Meksika kaynaklarının boru hatları ile değil, kamyonlarla taşınabileceğini ifade etti. Bu açıkça Pemex üzerinden işlenen suçları durdurma amacı güdüyordu."

"Obrador'un popülerliği çok yüksek"

"Ülkede Obrador'un popülerliği çok yüksek. Yüzde 75'ten daha fazla. Bunun bir nedeni de göreve geldiğinden bu yana genç işsizlere, emeklilik hayali dahi kuramayan yaşlı insanlara ve çocuklu yalnız kadınlara yönelik çalışmalar yürütmesi oldu. Aynı zamanda ülkede güçlü bir muhalefet olmaması, Obrador'un daha da güçlenmesini sağlıyor. Obrador, ülkedeki medya ağlarında da reform yapılması gerektiğini ifade ediyor. Bunların yanında sosyal medyada geniş bir kitlenin de desteğini alması sebebiyle, bu platformları 'Kutsal Sosyal Ağ' olarak isimlendiriyor."

"Meksika ekonomisinin yüzde 1 oranında büyümesi öngörülüyor"

Meksika ekonomisini neler bekliyor?

"Küresel ve bölgesel etkiler altında Meksika ekonomisinin 2019 yılı içerisinde yüzde 1 oranında büyümesi öngörülüyor. Yatırım ortamı konusunda endişeli birçok şirket var. Bunun en önemli nednei ülkedeki güvenlik açığı. Meksika'nın büyümeyi sürdürebilmek için Kuzey Amerika Serbest Ticaret Anlaşması (NAFTA)'ya ihtiyacı var."

"Türkiye ve Meksika arasındaki serbest ticaret anlaşmaları geliştirilmeli"

Türkiye ve Meksika ilişkileri nasıl güçlendirilebilir? Meksikalılar Türkiye'yi nasıl görüyor?

"Türkiye çok çekici bir ülke. Aynı zamanda direkt uçuşların başlamasıyla Türkiye'yi ziyaret eden Meksikalı sayısı da artmış durumda. Meksikalı turistler Türkiye'yi seviyor. Bununla birlikte iki ülke arasındaki serbest ticaret anlaşmaları daha kapsamlı hale getirilerek etkisi artırılabilir. Meksika şirketlerinin Türk tüketicisinin talepleri ile birlikte ülkedeki yatırım olanaklarını da bilmesi önemli. Yanı sıra iki ülke arasındaki kültürel ilişkilerin artırılması, Türkiye-Meksika dostluğunun güçlendirilmesi için harika bir yol olacaktır."