ABD ve Çin arasında çip savaşı

ABD ve Çin arasındaki çip savaşı, her ülkede de üretim yapan şirketleri etkiliyor. Çip krizini aşmak için şirketlere fon sağlayan ABD, finansmanın Çin’e gitmesini engellemenin yollarını arıyor.

Çip krizinin etkileri tüm dünyada etkisini gösterirken, ABD ve Çin arasındaki çekişme de devam ediyor.

Geçen ay Biden yönetimi, dünyanın en büyük çip üreticisi Intel’in Çin’deki üretimlerini artırmaya yönelik girişimini güvenlik endişeleri nedeniyle engelledi. Washington’un bu adımı, ABD’deki çip problemini aşmaya yönelik bir planın ertelenmesi şeklinde yorumlandı.

Bloomberg’in aktardığına göre Intel, Çin’in Chengdu şehrinde silikon plaka üretmek için bir teklifte bulundu. Intel yöneticileri, küresel çip krizini aşmak için Çin’deki organizasyonun yararlı olabileceğini düşünüyor.

Diğer yandan, ABD Uluslararası Ticaret Komisyonu (ITC) tarafından Optiplane ithalatına getirilen yasağın çip krizini olumsuz etkileyeceği belirtiliyor.

Şirket yöneticileri aynı zamanda ABD’deki organizasyonunu genişletmek için Çip Yasası’ndan fon almaya çalışıyor. Ancak ABD’li yetkililer, çip üretimi için sağlanan fonların Çin’e gitmesini engellemek istiyor.

ABD Ticaret Bakanı Gina Raimondo, söz konusu yasa kapsamında sağlanan çip üretimi fonlarının Çin’deki üretim süreçlerine gitmesini engelleyen yeni kuralların getirilmesi gerektiğini söyledi.

“Niyetimiz kendimizi Çin’den korumak” diyen Raimondo, konunun detaylarını konuşmak için erken olduğunu ve henüz Kongre’ye sunulmadığını dile getirdi.