Çin hisseleri 2008'den bu yana en düşük seviyesinde

ABD'de işlem gören Çinli şirketlerin hisseleri, 2008 mali krizinden bu yana en büyük düşüşünü gördü.

ABD'de listelenen en büyük 98 Çin hissesini takip eden Nasdaq Golden Dragon Çin Endeksi, son iki işlem seansında yaklaşık yüzde 15 düştü. Endeks, şubat ayında rekor seviyeye ulaşmasının ardından yüzde 45'ten fazla düşerek 2008 mali krizinden bu yana en büyük düşüşünü gördü.

Hisse senetlerindeki bu düşüş, Pekin yönetiminin teknoloji ve eğitim endüstrilerine yönelik yaptırım kararlarından sonra geldi. Son beş ayda ABD'de listelenen Çin hisse senetlerinin değeri yaklaşık 770 milyar dolar düştü.

DÜZENLEMELER PİYASALARI OLUMUSUZ ETKİLEDİ

Pekin yönetimi, Çin'in 120 milyar dolarlık özel eğitim sektöründe, okul müfredatında eğitim veren tüm kurumların kar amacı gütmeyen kuruluşlar olarak kaydedileceği bir düzenleme açıkladı.

Yetkililerin açıklamasında, "Müfredat dersi veren kurumların finansman için halka açılmasına izin verilmeyecek, borsada işlem gören şirketler kurumlara yatırım yapmayacak ve bu tür kurumlardan yabancı sermaye men edilecek" ifadeleri kullanıldı.

Düzenleme, ABD, Hong Kong ve Çin'deki özel eğitim firmalarının borsa değerini aşağı çekti.

Çinli yetkililer ayrıca, araç çağırma uygulaması Didi'den Tencent'in müzik akışı platformlarına kadar çok çeşitli çevrimiçi hizmetlere de müdahale etti.

Çin'in teknoloji şirketine dünyanın dört bir yanındaki büyük plak şirketleriyle özel müzik lisanslama anlaşmalarını sona erdirmesi talimatını vermesinin ardından Tencent hisseleri salı günü Hong Kong'da yüzde 7 daha düştü.

Yetkililer ise söz konusu düzenlemenin şirketin ülkedeki çevrimiçi müzik akışındaki hakimiyetini ele almayı amaçladığını söyledi.

Didi hisseleri, Çinli yetkililerin şirket için ciddi cezalar vermesinin öngörüldüğü bir raporun ardından yüzde 11'den fazla düştü. Ayrıca şirket, kullanıcıların kişisel verilerini yasa dışı toplamakla suçlandı.