Çinli hacker grubu Türkiye’ye mi saldırıyor?

Günümüzde savaşlar, yalnızca tankla topla, ölümcül mühimmatlar ya da büyük askeri kuvvetlerle yapılmıyor.Elektronik harbin yanında siber saldırılar da büyük askeri operasyonlarda etkin olarak kullanılıyor.Ardı arkası bitmek bilmeyen siber saldırılara bir yenisi daha eklendi.Kamu kurumları ve özel sektörü hedef alan siber saldırı son günlerde yine şiddetini arttırdı erişim engelleme (ddos) saldırısıyla kalmayıp bilgisayarlara sızıldığı uzmanlar tarafından bildirildi.

2016’dan beri aktif olan Çinli hacker grubu The Calypso APT’nin, Türkiye dahil altı ülkenin kamu kurumlarına saldırdığı ortaya çıktı.

17

Bir dijital güvenlik şirketinin yaptığı uyarıya göre, yıllardır kimlikleri tespit edilemeyen hacker grubu The Calypso APT’nin özellikle altı ülkeyi hedef aldığı vurgulanıyor.

27

Çinli hacker grubu kamu kurumlarını hedef alıyor

Kullandıkları zararlı yazılımlarda Çince kodların bulunmasından dolayı Çinli oldukları düşünülen grubun hedefinde Rusya, Hindistan, Brezilya, Kazakistan, Tayland ve Türkiye yer alıyor.

Sızdıkları kamu kurumlarının bilgisayarlarında uzaktan kodlar çalıştırarak (RCE) alt yapıya veya kurumun işleyişine zarar verecek eylemler gerçekleştiren grubun fidye istemiyor olması da gözlerden kaçmıyor.!


47