Çinli firma gizli toplantı mı yapıyor?

Çin'in yükselen devlerinden Huawei akıllı telefonlarında ABD'nin yaptığı ambargolardan dolayı Google'ın işletim sistemini bırakacağını ve kendi işletim sistemini artık kullanacağını açıklamıştı. Kısa bir süre önce telefonlar için işletim sistemini hazırlayan firma güvenlik testleri için hackerları bir araya toplamaya karar verdiği iddia edildi.

Çin'in teknoloji devi Huawei'nin dünyanın en iyi akıllı telefon hackerlarından bazılarını bu ayın sonlarına doğru düzenlenecek olan Münih'teki gizli bir etkinliğe davet ettiği bildirildi.

Huawei'nin 16 Kasım'da düzenleyeceği etkinliğe dair bilgi sahibi olan bazı kaynaklar; şirketin güvenlik açıklarını tespit edebilmesi için para ödüllü gizli bir hata bulma yarışması düzenleyeceğini ve buraya dünyaca ünlü bazı hackerları çağıracağını iddia etti. Hata bulma yarışmasının konularının eski ve yeni cihazlar üzerinde olacağı, bunlara ek olarak Huawei'nin Android'e rakip olması için ürettiği Harmony OS işletim sisteminin açıklarını bulmak için de bazı mücadeleler düzenleneceği belirtildi.

18

Apple ve Samsung gibi büyük firmaların da bu tarz ödüller vermek için yarışmalar düzenlediğine şahit olmuştuk. Bu hareketin Huawei'nin Çin hükûmetiyle olan bağlantısı ile ilgili baskıların arttığı bir zamana denk geldiği görülüyor.

28

Huawei, neden böyle bir etkinlik düzenleyecek?

Öncelikle Huawei, ABD hükûmetine karşı casusluk yapacakları iddialarını reddetmişti ancak bu açıklamalar, ABD hükümetinin, Huawei'nin ülkesinde yapacakları faaliyetlere yaptırım uygulamasının ve engel koymasının önüne geçememişti. Durum böyle olunca Google gibi şirketlerin Huawei'ye yaptırım uygulaması da kaçınılmaz bir durum olarak ortaya çıkmıştı. 

Android desteği kesilen Huawei, Android'e alternatif olacak çözümler üretmek için çalışmalar yapmaya başlamış ve kısa bir süre önce Harmony OS'u duyurmuştu. 

48