Çinli büyükelçi İngiltere Parlamentosu'na alınmadı

Çin’in İngiltere büyükelçisinin, Pekin yönetiminin bazı İngiliz milletvekillerine yaptırım uygulaması nedeniyle Parlamento’ya girişi yasaklandı.

Çin’in Londra büyükelçisi Zheng Zeguang’ın, çarşamba günü İngiltere Parlamentosu’nda yapılacak bir resepsiyona katılması engellendi.

Avam Kamarası Başkanı Lindsay Hoyle ve Lordlar Kamarası Başkanı Lord McFall tarafından alınan yasak kararına Çin’den tepki gecikmedi. Çin büyükelçiliği, söz konusu yasağın her iki ülkenin çıkarlarına zarar verecek “alçak ve korkakça” bir karar olduğunu söyledi.

Zeng Zeguang’a uygulanan yasağın gerekçesi olarak ise Çin’in, Sincan’da yaşananlar hakkında “yalan haber” yaymakla suçladığı 5 İngiliz milletvekiline (Sir Iain Duncan-Smith, Tom Tugendhat, Nusrat Ghani, Neil O'Brien ve Tim Loughton) yönelik yaptırımları gösterildi.

BBC’ye konuşan Nusrat Ghani, Zeng’e uygulanan “benzeri görülmemiş” yasağı memnuniyetle karşıladığını söyledi. Ghani ayrıca, “Hiçbir rejim tarafından susturulmayacağız, yıldırılmayacağız. Parlamentomuz, Çin Komünist Partisi'nin absürt yaptırımlarının propaganda aracı haline gelmeyecek" ifadelerini kullandı.