Çin'in Urumçi'de inşa ettiği yeni Toplama Kampı ifşa oldu!

Doğu Türkistan'a yönelik zulmü ile sık sık gündeme gelen ve Avrupa ülkeleri tarafından kınanan Çin'in Urumçi'de inşa ettiği yeni Toplama Kampı ifşa oldu. Çin'in ünlü YouTuberları, 'guanguan' isimli kanalında, ülke genelindeki birden fazla kamp ile birlikte yeni binaları da görüntülemeyi başardı. Gizli ve uzaktan görüntülenen kampın cezaevi benzeri yapısı dikkat çekti.

Çin yönetiminde olan ve Baidu haritalarında yer verilmemesi için yoğun çaba sarf edilen Toplama Kampları deşifre edildi. Ünlü YouTuber tarafından ekim ayında 'guanguan' isimli kanalında yayınlanan videoda detaylara yer verdi. 

134

Davançing bucağında ve şehrin en uzak bölgelerinden birisinde inşa edildiği görülen videoda, kulelerde silahlı askerlerin beklemesi, kamplara giden yolların kapalı olması, binalarda minimum pencere kullanımı ve gözetleme kulelerinin birden fazla olması dikkat çekti. 

234

Videoda, aynı zamanda askeri kamplara da yer veren genç, okullarda Uygur Türkçesine izin verilmediğini, ucuz işçi olarak çalıştırıldıklarını da belirtti. 

Kamuoyuna yansıyan haberlerde ayrıca Çin'in Uygur Türkleri'nin kısırlaştırılmasına yönelik hamleleri olduğu, ailelerin birbirinden ayrıldığı, kamplarda tutulan birçok Uygur Türkünden haber alınamadığı ve cinsel-fiziksel şiddete maruz kaldıkları belirtilmişti. 

434