Çin'den rekor: 101.3 milyar dolarla tüm zamanların en yüksek seviyesi

Koronavirüs (Covid-19) pandemisinde yürüttüğü politika ile sık sık eleştirilen Çin, temmuz ayında ihracat rekoru kırdı. Hükümet verilerine göre, temmuz ayı ihracat rakamları 101.3 milyar dolarla tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) ülkelerin Gayrisafi Yurt İçi Hasılaları (GSYİH) baz alarak oluşturduğu 2021 yılı raporuna göre 19 trilyon dolarlık ekonomisi ile dünyanın ikinci gücü olan Çin, koronavirüs (Covid-19) tedbirlerine rağmen temmuz ayında da büyümeyi başardı. 

Pekin hükümeti tarafından paylaşılan gümrük verilerine göre, Çin'in ihracatı geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 18 artarak 333 milyar dolara yükseldi. Haziran ayında artış yüzde 17,9 olarak gerçekleşmişti. 

Çin'in ithalatı ise geçtiğimiz yılın temmuz ayına göre yüzde 2,3 artış gösterdi. İthalat rakamları ekonomistlerin yüzde 4 beklentisinden düşük kalmasına rağmen Çin'in toplam ticaret fazlası temmuz ayında 101,3 milyar dolar ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşarak haziran ayındaki rekoru da kırmayı başardı. 

Şangay'daki koronavirüs (Covid-19) kısıtlamalarına rağmen büyümeyi başaran Çin ekonomisi ivme kazanırken uzmanlar, IMF'nin hükümetin yüzde 5,5'lik hedefine karşın yüzde 3,3 büyüme gerçekleştireceği tahmininin de yenilenmesi gerektiği görüşünde.