Çin’in son teknoloji savaş uçakları

Çin Halk Cumhuriyeti, son teknoloji savaş uçaklarına bir yenisini daha eklemeye hazırlanıyor. Ülke, geleceğin dijitalleşen savaşları için tasarladığı ''Süper Beyaz Köpek Balığı'' adlı helikopteriyle yeni nesil bir teknoloji geliştiriyor.

Uçan daire helikopteri:

Çin’in geleceğin dijitalleşen savaşları için tasarlandığı "Süper Beyaz Köpek Balığı" adlı helikopter Tianjin'deki 5’inci Çin Helikopter Fuarı'nda görücüye çıktı. 21'inci yüzyılın teknolojisiyle donatılmasına rağmen 1950'lerin bilim kurgu filmlerindeki uzay gemilerini andıran helikopter, saatte 650 kilometre hıza ulaşabilecek ve 6 bin metre yükseklikte uçabilecek şekilde geliştiriliyor. Füze fırlatma kapasitesine sahip olduğu ve radara yakalanmadığı söylenen Süper Beyaz Köpek Balığı adlı helikopterin geleceğin dijitalleşen savaşları için tasarlandığı belirtiliyor. Sıra dışı helikopterin gelecek yıl uçmaya başlayabileceği öne sürülüyor.

110

7,6 metre (m) uzunluk ve 2,85 metre yüksekliğe sahip helikopterin iki kişilik kokpiti olduğu biliniyor ve helikopter iki turbo jet motoru sayesinde saniyede 16,5 metre yükselebiliyor. Uzmanlar ve Çinli askeri gözlemciler, yüksek hızı ve radara yakalanmama özelliklerinin helikoptere savaş alanlarında büyük avantaj sağlayacağını söylüyor. Bazı uzman yorumlarına göre ise, helikopterin güvenli bir şekilde uçabileceğine dair endişeler var. Bu uzmanlar, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) dahil başka ülkelerde geçmişte bu tür tasarımların başarısızlıkla sonuçlandığına dikkat çekiyor. 1950'lerde Kanada şirketi A.V. Roe (Avro) tarafından tasarlanan benzer bir helikopter yerden sadece bir metre havalanabilmiş ve saatte 55 kilometre hıza ulaşabilmişti.

210

Chengdu J-7:

Sovyet MiG-21'in Çin yapımı lisanslı modeli olan bir avcı uçağıdır. 1960'larda Çin ve Sovyetler Birliği arasında MiG-21'in Çin'de lisans altında üretiminin yapılmasına dair bir anlaşmaya varılmasına rağmen Çin-Sovyet ayrılığı sonucu iki ülke arasındaki siyasi ilişkilerin bozulması Sovyet desteğinin durmasına neden oldu. Söz konusu süreçten sonra J-7'nin sonraki tüm gelişimi Çin tarafından yapıldı ve sovyet yapımı modellerden farklı geliştirildi. Birçok ülkeye F-7 adıyla ihraç edilen uçaktan toplamda 2400 adet üretildi ve üretimi 2013 yılında sona erdi. 

Chengdu J-10:

Chengdu J-10, Çin yapımı çok yönlü bir avcı uçağı olarak biliniyor. Chengdu Aircraft Industry Group  tarafından üretilen uçak, ilk uçuşunu 23 Mart 1998 tarihinde gerçekleştirmiş ve 2005’de hizmete girmiştir. Uçak, tek motorlu olup delta kanat tasarıma ve fly-by-wire uçuş sistemine sahiptir. 15,49 metre uzunluğa ve 5,43 metre yüksekliğe sahip uçak Pakistan ve İran tarafından da uçağın satın alınması düşünülmektedir. Ayrıca 9,75 metre kanat açıklığına sahip olan avcı uçağının azami kalkış ağırlığı 19,277 kilogramdır. 

410