Çin'in Orta Asya'da yeni ortağı Taliban mı?

ABD birlikleri Ağustos sonunda resmi olarak Afganistan topraklarından çekilmiş olacak. ABD ve Avrupa ülkelerinin bıraktığı boşluğu Taliban hızla doldururken, kritik bir iddia ortaya atıldı. Çin'in Orta Asya'da yeni ortağı Taliban mı?

Amerikan birliklerinin Afganistan'dan çekilmesinin ardından Afganistan'ın nasıl şekilleneceği kamuoyunun gündeminde. ABD ve Avrupa'nın ülkeden ayrılması ile birlikte Taliban'ın ilerleyişi sürüyor.

Geçtiğimiz mayıs ayında Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Zhao Lijian, Pekin'in üç ülke arasındaki ulaşım ve ticaret ağlarını genişletmek de dahil olmak üzere Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru'nu (CPEC) Afganistan'a genişletmek için İslamabad ve Kabil ile görüşmelerde bulunulduğunu söylemişti.

Başkent Kabil'in Taliban güçlerine geçmesi endişesi binlerce Afgan'ın ülkesini terk etmesine neden olurken, bir Taliban sözcüsü Hong Kong merkezli yayın yapan South China Morning Post'a verdiği demeçte, Çin'in 'hoş bir dost' olduğunu vurgulayarak, Afganistan'ın yeniden yapılanması sürecinde en kısa sürede Pekin yönetimi ile görüşmelerin başlayabileceğini işaret etti. 

Taliban sözcüsünün demecini CNN'e değerlendiren Ben Westcott, iki grubun bir araya gelmesini olası görmediğini vurguladı. 

Fakat Çin hükümeti, Taliban'ın ilerlemesine yönelik açık bir yanıt vermedi. Bu hafta Türkmenistan, Tacikistan ve Özbekistan'ı ziyaret edecek olan Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi'nin mevkidaşlarıyla Afganistan konusunu görüşmesi bekleniyor.