Pentagon'dan uyarı: "Çin nükleer kapasitesini iki katına çıkarabilir"

Pentagon yetkilileri, Çin’in önümüzdeki on yılda nükleer kapasitesini iki katına çıkaracağı yönündeki endişelerini dile getirdi.

ABD Stratejik Komutanlığı’nda görevli Amiral Charles Richard, Alabama’da düzenlenen 2021 Uzay ve Füze Savunma Sempozyumu’nda yaptığı konuşmada, Çin’in nükleer çalışmalarına değindi. Önemli bir kırılma yaşandığını belirten Richard, “Çin'in neden büyümeye ve modernleşmeye devam ettiği önemli değil. Herhangi bir nükleer istihdam stratejisini uygulayabilecek kapasiteyi inşa ediyorlar ve Çin anlaşmalarla da kısıtlanmıyor” şeklinde uyarıda bulundu.

Çin’in sahip olduğu silahları sıralayan ABD’li Amiral, Çin’de her biri 120 füzeye sahip ICBM ve iki nükleer füze alanını içerecek kadar çok sayıda nükleer silaha sahip olduğunu belirtti. Richard ayrıca, Çin'in nükleer silah cephaneliğini hızla artırdığını ve nükleer kapasitesini geliştirdiğini vurguladı.

Pentagon'un 2020 Çin Askeri Raporu, Çin'in önümüzdeki on yıl içinde nükleer stokunun iki katına çıkacağını söylüyor.

Bir ülkenin nükleer silah sayısı söz konusu olduğunda sayılardan çok metrik ve teknolojik değişkenlerin önemli olduğunu belirten Richard, “Stokların karşılaştırılması konusunda uyarıyorum. Bir ülkenin stoku, dağıtım sistemleri ve menzil ihtiyacı göz ardı edildiği için kaba bir ölçüdür” dedi.