Çin'in nüfusu düşmeye başlayabilir mi?

Sıkı koronavirüs (Covid-19) tedbirleri, çocuk sahibi olma konusundaki isteksizlik, doğum oranlarındaki düşüş ve özellikle de ekonomik daralma riski Çin'de ilk kez nüfusun azalması riskini de beraberinde getirdi. Dünyanın en kalabalık ülkesi Çin’de, ülke nüfusunun 2025’ten önce azalma hareketlerine başlaması bekleniyor.

Geçtiğimiz sene 1980’den bu yana benimsediği “tek çocuk” politikasını terk eden Çin yönetimi, yeni bir yasa değişikliğine gitmişti. 2013’te tek çocuklu ailelerden gelen ebeveynlerin ikinci çocuk sahibi olmalarına izin vererek politikada esnekliğe gitmiş, 2016’da ise herkes için çocuk sahibi olma sınırını ikiye çıkarmıştı.

Gerek “Tek çocuk” politikasının getirdiği çalışma çağındaki nüfus payının azalması ve yaşlanan nüfus probleminin ortaya çıkması; gerekse de 2019’dan bu yana hayatımızda olan koronavirüsün, erkeklerde sperm üreten hücreleri öldürdüğü ve testis dokusuna zarar verdiğinin ortaya çıkması üzerine, nüfus artış hızının yavaşlamasını sınırlandırabilmek için üç çocuk sahibi olmaya izin veren yasa değişikliği kabul edilmişti.

2021 Mayıs’ta açıklanan 10 yıllık nüfus sayımı sonuçlarında ise karşımıza çıkan rakam şöyleydi; 2010’da 1 milyar 339 milyon 724 bin 852 olan Çin ana kara nüfusu, 2020’de 1 milyar 411 milyon 778 bin 724’e ulaşmıştı. Nüfus 10 yılda yaklaşık olarak 72 milyon artarken; yıllık artış ise binde 5,3 olmuştu. Ülkede doğum sayısı 2020’de önceki yıla nazaran yüzde 18 azalmıştı.

Çin Komünist Partisinin yayın organı Global Times'ın yayınladığı habere göre, 2021 doğum oranlarına dair veriler paylaşılırken 29 kent ve bölgenin çoğunda doğum oranlarının son on yıldaki en düşük seviyede olduğu görüldü.

Ülkede yeni doğan sayısının en yüksek olduğu bölgeler;

- Guangdong
- Henan
- Shandong
- Siçuan
- Hıbey
- Anhui
- Guangşi
- Ciangşi
- Hunan
- Guizhou

 Çin'de 1980'lerde 2,6 olan doğum oranı, tek çocuk politikasının aktif biçimde uygulandığı 90'lı yıllarda 1,6 ila 1,7 bandına gerilemişti. Sıkı koronavirüs tedbirlerinin uygulandığı 2020 yılında 1,3 olan doğurganlık hızı ise 2021 yılında ise 1,15'e kadar düştü.

Bu 10 bölgeden sadece altısında 500 bini geçen yenidoğan sayısı gözlenirken, sadece Guangdong’da 1 milyonun üzerine çıkılabildi. Hunan’da yaklaşık 60 yıldan sonra ilk kez 500 binin altına düşen yenidoğan sayısı, Henan’da 44 yıldan sonra ilk defa 800 bini aşamadı.

Ciangşi’de ise yenidoğan sayısı “72 yıl” sonra ilk defa 400 binin altına düştü. Ulusal Sağlık Komisyonuna bağlı aile ve nüfus birimi yöneticisi Yang Wenzhuang, nüfusla ilgili gerçekleşen bir konferansta yaptığı konuşmada, Çin’in nüfus artış oranının ciddi ölçüde yavaşladığını söyledi.

Yang, 2021 ile 2025 yıllarını kapsayan 14. Beş Yıllık Plan süresinde nüfus artışının negatife dönmesinin beklendiğini dile getirdi.

Çinli nüfus bilimciler, nüfusta gerçekleşen düşüşün gelecek yıllarda ülkede hakim eğilimin olacağını ve uzun bir süre bu seyrin devam edeceğini düşünüyor.

Nüfus bilimciler, negatife dönen nüfus probleminin çözülmesi için nüfusun genel kalitesinin geliştirilmesi ve ekonomik ilerleme planlarının farklılaştırılması gerektiğini ifade ediyor.

DOĞUM ORANINDAKİ DÜŞÜŞ BİR ASIRDAN UZUN SÜREBİLİR

Çin ve Küreselleşme Merkezi araştırmacılarından Huang Wenzheng (nüfus uzmanı), nüfusta beklenen düşüşün, uzun yıllarca sürecek olan düşük doğurganlık oranının kaçınılmaz sonucu olduğunu ifade etti.

Huang, Çin’deki doğum oranının en az 100 yıl daha azalmaya devam edebileceğini belirtti. Doğum oranındaki azalmaya ilişkin sorunlara değinen Huang, bunların üç çocuk politikasının izlenmesiyle kısmen aşılabileceğini fakat kısa vadede durumun tersine dönmeyeceğinin de altını çizdi.

Huang, yenidoğan sayısındaki düşüklüğü, muhtemel anne baba sayısının da daha az olacığına işaret ettiğini söyledi.

Çocuk sahibi olmak isteyenlerin sayısındaki azalmayıda kaydeden Huang, bu durum düşük doğurganlık oranı ile harmanlandığında nüfus büyüme oranının hızla gerilediğini dile getirdi.

BM Ekonomik ve Sosyal İşler Dairesinin yayımladığı “Dünya Nüfus Beklentileri 2022” bildirgesinde, Çin nüfusunun 2023’ten itibaren azalmaya başlayarak yüzyıl sonunda bugünkü nüfusun yarısına yakın bir seviyede olacağı öngörüsüne yer verilmişti.

Var olan doğurganlık eğilimleriyle Çin nüfusunun 2023’ün başından itibaren “mutlak azalma sürecine” girileceği belirtilen bildirgedeki verilere göre; 2022’de Çin’in nüfusu 1 milyar 426 milyon iken 2050 yılında 1 milyar 317 milyona düşecek.