16 Çin jeti Malezya hava sahasına girdi

Asya ülkelerini denizden ve karadan tacizlerine devam eden Çin, son olarak 16 askeri uçakları ile Malezya hava sahasında radara yakalandı.

bin 527 savaş uçağı ile askeri envanteri en geniş ülkeler listesinde üst sıralarda yer alan Çin, Güney Çin Denizi'nde hakimiyetini pekiştirmek amacıyla hem denizden hem de havadan izinsiz askeri faaliyetlerine devam ediyor 

2016 ve 2019 yılları arasında 89 kez Maleyza sularına izinsiz giren Çin, bu kez de 16 askeri uçak ile Malezya hava sahasında radara yakalandı.

Güney Çin Denizi'nde bulunan zengin bir balık avlama sahası olan Luconia Sholas yakınlarında gözlemlenen askeri uçaklar, buradan ayrıldıktan sonra Borneo adasındaki Sarawak sahilinden yaklaşık 60 deniz mili açıkta (110 kilometre) seyretti. Havalanan Malezya jetleri uçakların Ilyushin Il-76 ve Xian Y-20 olduğunu tespit etti.

Savaş uçakları Malezya'nın temas kurma çabasına yanıt vermezken Dışileri Bakanı Hishammuddin Hüseyin olaya ilişkin açıklama yaptı. Çin Büyükelçisini "Malezya hava sahasının egemenliğinin ihlali" konusunda nota vermek üzere çağıracağını belirten Hishammuddin, "Malezya'nın tavrı net. Herhangi bir ülke ile dostane ilişkilere sahip olmak, ulusal güvenliğimizi tehlikeye atacağamız anlamına gelmez" dedi. Malezya Hükümeti, Çin'e bir kez daha diplomatik protesto düzenlemeye hazırlanıyor.

Çin, uluslararası hukuka aykırı olacak biçimde hiçbir ülkenin karasal hava sahasına girmediğini savunurken, Spratly Adaları'nın güney sularında uçuş yaptıklarını açıkladı.

Asya'da Brunei, Malezya, Filipinler, Tayvan ve Vietnam da sık sık benzer şikayetlerde bulunuyor.