Çin'in dış ticareti hız kesti

Koronavirüs (Covid-19) pandemisi kapsamında 'sıfır vaka' politikası yürüten Çin'de ağustos ayında uzmanların beklentisinin altında kaldı.

Çin'de tarihi zirveyi gören enflasyon nedeniyle yurt dışından gelen taleplerin azalması, sıcak hava dalgası nedeniyle ve 'sıfır vaka' politikası kapsamında üretime ara verilmesi nedeniyle ivme kaybetti. 

Dünya'da yer alan habere göre, hem ithalat hem de ihracatta büyüme dört ayın en yavaş hızında gerçekleşmesi, Çin ekonomisi için aşağı yönlü ivme riskini de beraberinde getirdi. 

Açıklanan resmi verilere göre, temmuz ayında yüzde 18 büyüme gerçekleştiren ihracat, ağustos ayında geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 7,1 büyüyerek analistlerin yüzde 12,8 beklentilerinin altında kaldı. 

2022 yılında en iyi performansın alındığı ihraç ürünleri, ülke ekonomisi için öenmli bir kalemi oluşturuyordu. Fakat ülkede başlıca merkez bankalarının faizleri artırması, enflasyonun yüksek seyrine devam etmesi ve ABD'nin Tayvan ziyaretinin ardından artan jeopolitik gerilimlerin yurtdışından gelen talebin zayıflamasına yol açması ihracat için yeni zorluklar oluşturuyor.