FBI ve MI5 başkanları Çin tehdidine karşı uyardı

Amerikan ve İngiliz istihbarat servislerinin başkanları, ortak bildiri yayınlayarak Çin’den gelen ekonomik tehdide karşı uyarıda bulundu.

FBI Direktörü Christopher Wray ve MI5 Genel Direktörü Ken McCallum, Çin’den gelebilecek tehditlere ilişkin ortak bir bildiri yayınladı. İstihbarat yetkilileri, Çin’in fikri mülkiyetleri çalmak ve Batı’daki siyaseti etkilemek istediğini belirterek ciddi bir güvenlik ve ekonomik tehdidin oluştuğuna dikkat çekti.

Wray ve McCallum, çarşamba günü Londra’da düzenlenen etkinlikte iş dünyası ve akademisyenlerle bir araya geldi. Etkinlikte Pekin hükümetinin casusluk ve bilgisayar korsanlığı gibi faaliyetlerine karşı FBI ve MI5’in yaptığı ortak çalışmalara değinildi.

Çin odaklı operasyonların genişletildiğini ifade eden McCallum, “Bugün, 2018’dekinden yedi kat daha fazla soruşturma yürütüyoruz. Rusya ve İran’ın gizli tehditlerine karşı önemli çalışmalarımızı sürdürürken aynı oranda büyümeyi planlıyoruz” dedi.

İngiliz yetkili, Çin istihbaratının kaynak geliştirme ve bilgiye erişim sağlama konusunda yavaş ve sabırlı bir yaklaşım sergilediğini vurguladı.

Pekin hükümetinin faaliyetlerini “karmaşık, kalıcı ve yaygın bir tehlike” olarak nitelendiren Wray ise, “Çin, teknolojinizi çalmaya, işinizin altını oymaya ve pazarınıza hükmetmeye kararlı” ifadelerini kullandı. Ayrıca Pekin’in sahip olduğu bilgisayar korsanlığı programının “bütün büyük ülkelerin toplamından daha da büyük” olduğunu sözlerine ekledi.

Londra'daki Çin büyükelçiliği, McCallum ve Wray'in suçlamalarını "tamamen asılsız" olarak nitelendirerek reddetti.