Afganistan'ın komşu ülkeleri Çin'de toplandı

Afganistan’ın komşu ülkelerinden dışişleri bakanları Çin’de bir araya geldi. Toplantı kapsamında Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da Ukrayna’nın işgalinden bu yana ilk kez Çin’i ziyaret ederek mevkidaşı Wang Yi ile görüştü.

Afganistan’ın komşu ülkeleri Pakistan, İranTacikistan, Türkmenistan ve Özbekistan dışişleri bakanları, iki günlük toplantı kapsamında bugün Çin’in doğusundaki Anhui eyaletinde bir araya geldi.

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi’nin geçen hafta Kabil’e yaptığı sürpriz ziyaret sonrası Afganistanlı mevkidaşı Amir Khan’ın da görüşmelere katılacağı belirtildi. Katar ve Endonezya ise toplantıya konuk olarak katılacak.

Afganistan'daki maden kaynaklarının 1 trilyon dolar değerinde olduğu tahmin ediliyor. Kabil'in 40 kilometre güneydoğusunda bulunan Mes Aynak bakır madeninin milyarlarca dolar değerinde olduğu belirtiliyor. Görüşmelere ev sahipliği yapan Çin’in ise ABD’nin bölgeden çıkışının ardından ülkede büyük ölçekli yatırımlar yapması öngörülüyor.

Afganistan'ın komşularının ilk toplantısı 8 Eylül 2021'de Pakistan ev sahipliğinde gerçekleştirilmişti. İkinci toplantı ise 27 Ekim 2021'de Tahran'da yapılmıştı.

LAVROV İŞGAL SONRASI İLK KEZ ÇİN’DE

Koronavirüs salgının şiddetini yeniden artırdığı Çin’de toplantı için gelen yetkililerin özel korumalı giysiler giyen görevliler tarafından karşılandığı görüntülere yansıdı.

 

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Ukrayna’nın işgali sonrası ilk kez Çin’e giderek mevkidaşı Wang Yi ile bir araya geldi.

Çin Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Lavrov’un Çin ve ABD'den Afganistan özel elçileri ile ayrı bir toplantıya daha katılacağı belirtildi.