Çin'den yeni komplo teorisi: Covid-19 Ukrayna'da mı üretildi?

2019'un aralık ayından bu yana dünyayı etkisi altına alan koronavirüse (Covid-19) ilişkin komplo teorilerine bir yenisi daha eklendi. ABD ve Çin arasında virüsün laboratuvarda üretildiği suçlamaları sürerken Çin'de hem Omicron vakaları hem de yeni bir komplo teorisi hızla yayılıyor.

Çin'in Wuhan kentinde ilk kez tespit edilmesinin ardından dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (Covid-19) aşılar ile kontrol altına alınmış olsa da varyantlar ülkelerde yayılmaya devam ediyor. Son olarak uzun süre sıfır vaka politikası izleyen Çin'de Omicron varyantları hızla yayılmaya başladı. 

Virüsün tespit edildiği ilk günden bu yana ABD ve Çin, koronavirüsün laboratuvarda üretildiğine ilişkin birbirinden farklı tezler ile birbirini suçladı. Uzun süre Wuhan'daki canlı hayvan pazarının yanı sıra Viroloji Laboratuvarı da Washington yönetimi tarafından hedef gösterilmişti. 

Son raporlarda Çin'in virüsü laboratuvarda üretip ülkelere yaydığına ilişkin kesin veriler elde edilemezken Çin'deki sosyal medya kullanıcıları, Covid-19 virüsünün Ukrayna'daki ABD bağlantılı laboratuvarlar tarafından üretildiğini iddia eden bir komplo teorisini zirveye taşıdı. 

Çin devlet yayın organı Global Times tarafından paylaşılan makale, "COVID'in bir Amerikan şirketi tarafından üretildiğini doğruluyor" başlıklı bir araştırmayı referans alıyor. 

Çin'in Twitter benzeri Weibo platformunda kısa sürede viral olan makale, 1,67 milyar kez görüntülendi ve makaleye ilişkin 292.000 yorum dizisi paylaşıldı. 

Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin ilk günlerinde de Ukrayna'da ABD kaynakları ile faaliyet gösteren viroloji laboratuvarları gündeme gelmiş ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından işgalin gerekçelerinden birisi olarak da işaret edilmişti.