Çin'de evlerdeki hoparlörlerden Xi Jinping Düşüncesi anlatılacak

Çin Komünist Partisi, 100. yılını kutlamasından kısa bir süre sonra 1,4 milyar Çinli üzerindeki ideolojik kontrolünü daha da sıkılaştırmaya karar verdi. Başkan Xi Jinping’in siyasi doktrinleri, eğitim müfredatından evlere yerleştirilen hoparlörlere kadar her yerden anlatılacak.

Geçtiğimi günlerde 100. yılını kutlayan Çin Komünist Partisi (ÇKP), yeni dönemi için önceliklerini belirledi. Parti, ideolojik ve siyasi çalışmalar konusunda sadece parti üyelerini değil tüm toplumu hedef alan yeni bir kılavuz yayınladı.

Devlet Başkanı Xi Jinping yönetimindeki parti, son yıllardaki en sert ideolojik çöküşünü yaşadı. Batılı fikirlerin "sızmasına" karşı defalarca uyarıda bulundu, saldırgan milliyetçiliği körükledi, akademik ve basın özgürlükleri kısıtladı.

Tüm bunlara rağmen, parti hala yeterince ideolojik ve siyasi sadakati sağlayamadığından endişe ederek her iki cephede de eğitimi iki katına çıkarmak için çabalıyor.

Kılavuzda, "İdeolojik ve siyasi çalışmalar partinin güzel geleneği, belirgin özelliği ve siyasi avantajıdır. Bütün çalışmalarının can simididir. Bu çalışmaların partinin gelecekteki kaderi, ülkenin uzun vadeli istikrarı ve ulusun uyumu ve birliği üzerinde önemli bir etkisi vardır" ifadeleri yer aldı.

Ayrıca kılavuzda, 2017'de partinin anayasasına yazılan Xi'nin siyasi doktrini "Yeni Dönem için Çin Özelliklerine Sahip Sosyalizm Üzerine Xi Jinping Düşüncesi"nin tanıtımına da odaklanılmış. Xi'den önce sadece Başkan Mao Zedong ("Mao Zedong Düşüncesi") ve Deng Xiaoping’in ("Deng Xiaoping Teorisi") kendi adlarını taşıyan siyasi felsefeleri bulunuyordu.

Xi'nin doktrini, 2017 yılından bu yana parti kadroları tarafından ve bu felsefeyi öğretmek için özel olarak tasarlanmış bir mobil uygulamada sıkça inceleniyordu. Ancak partinin talimatına göre, artık parti üyesi dışında da tüm halkın Xi'nin ideolojisinin "siyasi, ideolojik, teorik ve duygusal" olarak benimsenmesi isteniyor.

EĞİTİM MÜFREDATINDA DA YER ALACAK

Eğitim Bakanlığı’nın geçen hafta yaptığı açıklamada, ülke genelindeki ilköğretim ve liselerin "Yeni Dönem için Çin Özelliklerine Sahip Sosyalizm Üzerine Xi Jinping Düşüncesi" konulu ders kitaplarını kullanmaya başlayacağını belirtti. Geçtiğimiz sonbaharda, Pekin Üniversitesi ve Tsinghua Üniversitesi gibi dünya çapında üst düzey kurumlar da dahil olmak üzere birçok üniversite bu konuda kurslar başlattı.

Siyasi analist Wu Qiang, söz konusu çalışmaların Xi'nin gelecek yıl yapılacak 20'nci kongre öncesinde iktidarı daha da pekiştirme ve halk desteğini kazanma hareketinin bir parçası olduğunu söyledi. Kongrede, Xi'nin 2018'de başkanlık dönemi sınırını kaldırdıktan sonra üçüncü dönem için de kalması bekleniyor.

Öte yandan, ülkedeki bazı kırsal kesimlerde insanların evlerinin çatılarına kurulan hoparlörlerden parti propagandası yapılmasının da arttığı belirtiliyor. Parti yönetimindeki bir sosyal medya hesabı tarafından geçen hafta yayınlanan bir makaleye göre, Pekin'e komşu olan Hebei eyaletindeki Xibaipo köyünde hoparlörler “Xi Jinping Düşüncesi”ni, parti teorilerini ve politikalarını köylülere günde üç kez anlatıyor.