Çin'de koronavirüs vakaları artıyor

Çin’de Covid-19 vakaları yeniden artarken, 11 bölgenin etkilendiği ve yeni bir dalganın oluşabileceği açıklandı.

Çin’deki 11 bölgede Covid-19 Delta varyantı görüldü. Çin Sağlık Komisyonu Yetkilisi Vu Liangyou, 17 Ekim’den bu yana aynı kaynaktan yayılan 133 yerel vakanın tespit edildiğini ve 106’sının turist grubu ile bağlantılı olduğunu açıkladı.

“Sıfır vaka” stratejisi yürüten Çin, vakaların giderek yayılmasından endişe duyuyor. Söz konusu vakaların ilerleyen günlerde artmasını bekleyen Vu, salgının bir ay içinde kontrol altına alınabileceğini söyledi.

Yetkililerin yurtdışı kaynaklı olarak belirttiği vakalar nedeniyle İç Moğolistan, Ningşia Hui ve Gansu bölgelerindeki turizm faaliyetleri durduruldu. Ayrıca Pekin’in de aralarında bulunduğu sekiz eyalet ev kent yönetimi de tedbir olarak turizm kısıtlamaları getirdi.

“ÇİN VERİ TABANI OLUŞTURUYOR” İDDİASI

Ulusal Karşı İstihbarat ve Güvenlik Merkezi’nin hazırladığı raporda, Çinli şirketlerin ABD ve Avrupa’daki biyoteknoloji sektörüne yatırım yaptığı ve Covid-19 testleri ile “küresel genetik veri tabanı” oluşturduğu iddia edildi.

Wuhan’daki laboratuvardan yayıldığı öne sürülen virüsün kökenine dair araştırmalar sürerken, rapordaki iddia “Çin’in koronavirüs planı” olarak gündeme geldi.

Raporda, Çin’in ABD ile olan geriliminde teknolojik üstünlük kurmak istediği ve milyonlarca kişinin genetik bilgilerine sahip olarak ABD sağlık sektörünün Pekin’e bağımlı hale gelebileceği vurgulandı.