Dünya Sağlık Örgütü Çin'de yayılma gösteren hastalığa ilişkin bilgi istedi

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Çin’de çocuklar arasında artışa geçen bir solunum yolu hastalığıyla ilgili Pekin makamlarından bilgi istedi.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Çin’in kuzeyinde çocuklar arasında yayılan zatürre benzeri solunum yolu hastalığıyla ilgili yetkililerden bilgi talebinde bulunduğunu açıkladı.

Çin Ulusal Sağlık Komisyonu, 13 Kasım’da düzenlediği bir basın konferansında, ülkede solunum yolu hastalıklarının hızla yayıldığını, bu artışın koronavirüs kısıtlamaları ve grip gibi mevsimsel hastalıklarla ilgili olduğunu belirtmişti.

21 Kasım’da yerel medya organları ve Uluslararası Bulaşıcı Hastalıklar Topluluğu, Çin’in kuzeyinde de tanımlanamayan bir zatürre hastalığının kümeler halinde görüldüğünü raporladı.

DSÖ, bu yayılmaların Çin makamları tarafından belirtilenlerle aynı olup olmadığının bilinmediğini aktardı.

DSÖ, Çin makamlarından çocuklarda görülen bu hastalıkla ilgili epidemiyolojik, klinik ve laboratuvar bilgisi ve ülkede koronavirüs de dahil olmak üzere hava yoluyla bulaşan hastalıkların güncel dolaşım trendleriyle ilgili bilgi talebinde bulundu.

Ekim ayının ortasından bu yana Çin'in kuzeyinde grip benzeri hastalıklarda, önceki üç yılın aynı dönemine kıyasla artış görüldüğü bildirildi.