Litvanya vatandaşlarını uyardı: "Çin telefonlarını çöpe atın"

Avrupa ülkelerinden Litvanya, vatandaşlarına kritik bir uyarıda bulundu. Çin telefonlarının çöpe atılmasını talep eden yetkililer, yerleşik dinleme sistemi şüphesini gerekçe gösterdi.

Litvanya Savunma Bakanlığı tarafından yapılan bir açıklamada, hükümet tarafından yapılan bir araştırmanın sonucundaki raporda, Çin'de üretilen akıllı telefonlarda yerleşik dinleme sistemi bulunduğunun tespit edildiğini duyurdu. 

Litvanya Savunma Bakanlığı Ulusal Siber Güvenlik Merkezi tarafından yapılan açıklamada ise Xiaomi Corp tarafından Avrupa'da satılan cihazlarda "Özgür Tibet", "Yaşasın Tayvan bağımsızlığı" veya "demokrasi hareketi" gibi terimleri tespit etme ve sansürleme yeteneğine sahip olduğunu açıkladı.

Söz konusu açıklamada, Xiaomi'nin Mi 10T cihazlarındaki dinleme özelliğinin "Avrupa Birliği bölgesi" için kapatıldığını fakat istenildiğinde yeniden açılabileceği vurgulandı.

Litvanya Savunma Savunma Bakan Yardımcısı Margiris Abukevicius raporu tanıtırken gazetecilere verdiği demeçte "Tavsiyemiz yeni Çin telefonları satın almamak ve zaten satın alınmış olanlardan mümkün olduğunca hızlı bir şekilde kurtulmaktır" dedi.

Çin, konuya ilişkin iddialara henüz yanıt vermedi.