Çin'den ekonomiyi canlandıracak adımlar

Şanghay'daki yetkililer, işletmelere uygulanan bazı karantina önlemlerinin çarşamba gününden itibaren kaldırılacağını duyurdu.

Çin’in Şangay kentinde Covid-19 pandemisi nedeniyle uygulanan kısıtlamalarda yeni düzenlemeler yapılacak. Yetkililer, işletmeler için uygulanan bazı önlemlerin çarşamba gününden itibaren kaldırılacağını duyurdu.

Yaklaşık iki aydır karantinada tutulan şehir, ekonomik olarak da büyük zarar gördü. Kısıtlamaların yanı sıra ekonominin canlanması için de bazı planlar hazırlandığı belirtildi.

Otomobil alıcıları için bazı vergilerin düşürülmesi, yerel devlet tahvillerinin ve inşaat projelerinin onaylarının hızlandırılması düzenlemeler arasında yer alıyor. Ayrıca elektrikli araca geçiş yapan sürücüler bin 500 dolarlık bir sübvansiyon talep edebilecekler.

İşletmeler için ek yardım, sigorta ve kira ödemelerine desteğin yanı sıra kamu hizmetleri ücretleri için de sübvansiyonlar yapılacak. Bankalardan küçük ve orta ölçekli işletmelere toplam 15 milyar dolarlık kredi sunulması istenecek. Özellikle kültür, turizm ve fitness sektörlerindeki işletmeler için destek sağlanacak.

Şangay’ın yanı sıra Pekin de şehrin çeşitli bölgelerindeki kısıtlamaları gevşetti. Başkentin toplu taşıma sisteminin birçoğu çalışmaya başlayacak. Şehrin bazı bölgelerinde alışveriş merkezleri ve diğer mekanların da yeniden açılmasına izin verildi.

Kentin güneybatı ve kuzey doğusundaki iki ilçede işçilerin işe dönmelerine karar verildi. Ancak dershaneler, internet kafeler ve barlar kapalı tutulacak.