Çin'de çocukların çevrimiçi oyun oynama süreleri sınırlandırıldı

Çin’in video oyunları denetleme kurumu, 18 yaşın altındaki çocukların çevrimiçi oyun sürelerinde kısıtlama yapılacağını açıkladı.

Ulusal Basın ve Yayın Yönetimi Kurumu’nun Çin’in resmi haber ajansı Xinhua’ya yaptığı açıklamada, 18 yaşın altındaki çocukların cuma, hafta sonları ve tatil günlerinde sadece 20:00 ile 21:00 saatleri arasında oyun oynayabileceklerini duyurdu.

Daha önceden günde 90 dakika ve tatillerde ise üç saat olarak sınırlanan çevrimiçi oyunlar, “manevi afyon” olarak nitelendirilmişti.

Kurum ayrıca oyun şirketlerine de çocukların belirlenen saatler dışında oyun oynamasını engelleme talimatı verdi. Söz konusu düzenlemelerin uygulanıp uygulanmadığını kontrol etmek için denetimlerin de artırılacağı belirtildi.

OYUNLARDA YÜZ TANIMA ÖZELLİĞİ KULLANILACAK

Çin’deki birçok gencin çevrimiçi oyun bağımlısı olduğu ve bu oyunların onlar üzerinde olumsuz etkiler yarattığına dair tartışmalar sürüyor. Ancak gündemdeki tartışmalar ve devlet tarafından uygulanan saat kısıtlamaları, Çin’in en büyük çevrimiçi oyun şirketlerinden bazılarının hisselerinde önemli düşüşlere yol açtı.

Çin’in teknoloji devlerinden Tencent, temmuz ayında başlattığı bir uygulama ile çocukların 22:00 ile 08:00 saatleri arasında oyun oynamasını durdurmak için yüz tanıma özelliği koyduğunu açıkladı.

Pekin hükümeti yeni kuralları uygulamaya koyarak gençler arasında "pozitif enerji" yaratmayı ve onları hükümetin "doğru değerler" olarak gördüğü unsurlarla eğitmeyi hedefliyor.