Pentagon Çin'in nükleer gelişimine dair uyardı

Pentagon, Çin’in nükleer cephaneliğini hızla genişlettiğini ve on yıla kadar bin nükleer savaş başlığına sahip olabileceğini bildirdi.

Çarşamba günü yayınlanan bir Pentagon raporu, Çin’in nükleer cephaneliğini hızla genişlettiğine ilişkin uyarıda bulundu.

Çin’in nükleer saldırı araçlarındaki modernizasyonuna ve füze siloları inşasına dikkat çeken rapor, on yıl içinde 200 savaş başlığı olan stokun ikiye katlanabileceğini öne sürdü. Rapora göre, 21’inci yüzyılın ortalarında ABD’nin küresel etkisini aşmayı hedefleyen Çin, on yılın sonunda bin nükleer savaş başlığına sahip olabilir. Bu miktar aynı zamanda, Pentagon’un geçen yıl yayınladığı “China Military Power” adlı raporundaki tahminlerini yükselttiğini gösterdi.

Rapor, ABD Genelkurmay Başkanı Mark Milley’in Çin’in askeri gelişimine dair yaptığı yorum ve Tayvan ile artan gerilimin ardından yayınlandı.

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın son verilerine göre, ülkenin stokunda 3 bin 750 nükleer savaş başlığı var. Çin ile kıyaslandığında çok yüksek olsa da Çin’in son zamanlardaki askeri gelişimi ve özellikle de hipersonik füzelerle yaptığı testler Pentagon yetkililerini endişelendirdi.

ABD’li üst düzey bir savunma yetkilisi, “Sayılar ve nitelikler açısından daha önceden oldukları yeri önemli seviyede aşan bir yönde ilerliyorlar” ifadelerini kullandı.