Karantinadakiler yiyecek ve yardım çağrısı yapıyor

Çin’in Xian kentinde karantina altında bulunan insanlar, yeterli yiyecek ve yardım sağlanmadığı konusunda şikayette bulunuyor.

Pekin hükümeti, Xian’da yoğun bir şekilde görülen Covid-19 vakalarına karşın tüm kenti karantina altına aldı. 13 milyondan fazla kişinin yaşadığı şehirdeki insanlar, karantina kapsamında evden çıkamıyor.

Karantinanın dokuzuncu gününde, karantina altındaki insanlardan yeterli yardım ve yiyecek verilmediği konusunda şikayetler yükselmeye başladı.

Kısıtlamalar başlangıçta hane başına yalnızca bir kişinin alışveriş yapmak için iki günde bir evden çıkmasına izin veriyordu. Ancak pazartesi günü önlemler sıkılaştırıldı ve sakinlerin Covid-19 testi yaptırmak dışında evlerinden çıkmaları yasaklandı.

Çin’in sosyal medyası Weibo’da yiyecek ve diğer temel ihtiyaç maddelerini almak için yardım isteyen insanlar, hükümetten ücretsiz yardım alamadıklarını iddia etti. Hükümet yetkililerinin yardım dağıttığı belirtilse de birçok kişi gıda ve ilaçlarının tükendiğini söyledi.

Devlete bağlı Global Times gazetesi, bazı yerlerde konutların girişlerine yiyeceklerin teslim edildiğini, ancak malzemeleri sakinlerin kapılarına teslim etmek için yeterli gönüllü olmadığını söyledi. Ayrıca birçok kurye karantinaya alındığı için şehir çapında teslimatçı sıkıntısı olduğu belirtildi.

Xian, 9 Aralık'tan bu yana 960'tan fazla virüs vakası kaydetti.