Çin'deki Omicron vakaları hızla yükseliyor

Omicron’un yeni alt varyantı olan BA.2, Çin’de hızla yayılıyor. Ocak ayından bu yana ilk kez koronavirüs kaynaklı ölüm bildiren Çin’de günlük vaka sayıları da 2 binin üzerine çıktı.

Wuhan’daki salgından bu yana “sıfır Covid” politikası izleyen Çinde vakalar yeniden yükselişe geçti. Çinli yetkililer, artan vakaları Omicron’dan daha hızlı yayıldığı tespit edilen BA.2 varyantına bağladı.

Çin’de koronavirüs vakaları son üç günde 2 binin üzerinde seyretti. Yetkililer ise en az teyit edilen vakalar kadar asemptomatik vakanın olduğunu belirtti. Salgının yoğun olduğu Fujian bölgesindeki hükümet yetkilileri, BA.2 varyantını “gizli” olarak nitelendirdi ve tespit edilmesinin daha zor olduğunu söyledi.

Diğer yandan Çin, salgınları kontrol altında tutmak için bölgesel karantinalara ve “sıfır Covid” politikasına devam ediyor. Bazı bölgelerde ürün teslimi için gelen kamyonların yerel şoförlere aracı teslim ettiği ve ancak o şekilde ürünleri teslim edebildiği aktarıldı.

Salgınla mücadele kapsamındaki uygulamaların ülkedeki çok uluslu şirketlerden ziyade küçük işletmeleri olumsuz etkilediği ve büyük zarar edildiği belirtildi.

Fudan Üniversitesi Şanghay Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Wu Fan, halkın sosyal mesafeyi koruması, testlere ve sağlık kontrollerine uyması ve kendilerini dikkatle izlemesi gerektiğini vurguladı.