Çin'de 945 milyondan fazla doz aşı uygulandı

Covid-19'un dünyaya yayılmasının ardından ilk aşının üretildiği ülkelerden olan Çin, 945 milyondan fazla doz aşı uygulandığını duyurdu.

Wuhan'dan dünyaya yayılan koronavirüsün ardından hayatın normale dönmesi için ülkeler aşı çalışmalarına büyük biz hız ile devam ediyor. 

Çin'den yapılan açıklamaya göre, ülkede 945 milyon dozdan daha fazla doz aşı uygulandı ve bir milyarıncı aşı için geri sayım başlatıldı. 

Çin'de uygulanan aşı sayısı ABD'de uygulanan dozun tam üç katı ve dünya çapında uygulanan aşı dozunun yüzde 40'ına tekabül ediyor.

İlk milyon dozuna 27 Mart'ta ulaşan Çin, mayıs ayında yürüttüğü aşı çalışmaları ile bu hafta sonu bir milyar doza ulaşmayı başaran ilk ülke olacak. 

Hükümet çalışanları aşı kampanyaları yürütmek üzere mahallelere inerken, devlete ait şirketlerde patronlar ücretsiz alışveriş kuponları, ücretsiz gıda alışverişi imkanından dondurmaya kadar birbirinden farklı ödüllendirme mekanizması kullanıyor. 

Ülkelerin bir çoğu ödül/ceza yöntemi ile aşı çalışmalarını hızlandırmaya çalışırken, Çin'de ceza yöntemlerinin halkın üzerinde yoğun bir baskı oluşturmasından da tereddüt ediliyor.